Projektanci samochodów Forda sięgają po HoloLens

Projektanci samochodów Forda sięgają po HoloLens

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/21/2017, 4:59 PM

Liczba odsłon: 1912

Zaprojektowanie i wprowadzanie nowego samochodu na rynek to proces czasochłonny i wymagający współpracy wielu partnerów i zespołów. Jest to spore wyzwanie w dzisiejszym przemyśle, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnący stopień skomplikowania współczesnych pojazdów. By podołać tym wymaganiom, wielu gigantów motoryzacji sięga po innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest Ford, który w pełni już zaadaptował HoloLens.

Według oficjalnego oświadczenia Ford w całości zaadaptuje zestawy rzeczywistości rozszerzonej HoloLens w swoich procesach projektowania. Roczny program pilotażowy HoloLens w Design Center okazał się sukcesem, dlatego teraz rola zestawu HMD przejdzie z drugiego na pierwszy plan. Dzięki temu designerzy przemysłowi i inżynierowie będą mogli wizualizować swoje koncepcje jako hologramy, nim zbudują pierwsze modele w świecie fizycznym. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak kosztownym procesem jest budowanie kolejnych "namacalnych" wersji prototypów i doszukiwanie się w nich szkopułów do poprawy. Projektanci zyskają też większą swobodę eksperymentów, a to w dłuższej perspektywie może prowadzić do bardziej ekscytujących projektów pojazdów.

Kolejnym krokiem naprzód związanym z integracją HoloLens jest oszczędność czasu. Projekty opracowywane w rzeczywistości rozszerzonej mogą być natychmiast udostępniane zespołom deweloperów na całym świecie, przy czym każdy odbiorca zobaczy tylko to, co zostało dla niego przeznaczone. Nie ma oczywiście konieczności ujawniania całego projektu. Dzięki temu ryzyko wycieku projektów i konceptów staje się minimalne, a firma może lepiej chronić swoje tajemnice handlowe. "Microsoft HoloLens pozwala całemu zespołowi ludzi współpracować, dzielić się i wspólnie oglądać pomysły. To ekscytujące, ponieważ pomaga naszym designerom i inżynierom efektywnie się komunikować i pracować nad ideami, szybciej zerkając w przyszłość, łącząc modele wirtualne i fizyczne. Daje to ogromną wolność i wydajność w sposobie tworzenia i wprowadzania zmian w prototypach" - mówi Elizabeth Baron, specjalistka techniczna zaawansowanych wizualizacji w Ford.

HoloLens już nie po raz pierwszy został zaprzęgnięty do stajni znanego koncernu motoryzacyjnego lub przemysłowego - z jego pomocy korzysta już m.in. Volkswagen. Urządzenie wspomaga też specjalistów z takich branż, jak architektura, budownictwo, medycyna czy... astronautyka.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia