Pierwsze urodziny HoloLens. Co się do tej pory wydarzyło?

Pierwsze urodziny HoloLens. Co się do tej pory wydarzyło?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/31/2017, 12:14 AM

Liczba odsłon: 1888

HoloLens trafił na rynek dokładnie rok temu. Podczas dorocznej konferencji Build na scenie gościli Alex Kipman i Kudo Tsunoda, którzy ogłosili, że pierwsze egzemplarze HoloLens trafiły do swoich nabywców. Dziś, po pierwszym roku z ogólnodostępnym (choć nadal w wersji deweloperskiej) urządzeniem, łączącym świat wirtualny z rzeczywistym, Microsoft dzieli się paroma faktami i przemyśleniami.

Zacznijmy od podsumowania minionego roku, by następnie skupić się na innych wnioskach i dalszych planach. Pierwszy ważny komunikat dotyczy aplikacji dedykowanych HoloLens. Alex Kipman ogłosił, że w Sklepie Windows jest już ponad 150 aplikacji mixed reality, choć oczywiście HoloLens może uruchomić praktycznie dowolną aplikację UWP. Jeśli chodzi o dostępność urządzenia, HoloLens wydano już w Australii, Kanadzie, Irlandii, Japonii, Francjii, Niemczech, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W Chinach sprzedaż rozpocznie się przed nadejściem lata. Technical Fellow przypomniał też o obietnicy Microsoft, który zobowiązał się uczynić rzeczywistość połączoną dostępną dla każdego: "Windows Mixed Reality, platforma oprogramowania HoloLens, jest wbudowana w Windows 10, otwierając ekosystem sprzętu i oprogramowania, który zrewolucjonizuje sposób naszej interakcji z ludźmi, miejscami i rzeczami. W przyszłym roku usłyszycie więcej o współistnieniu HoloLens i zestawów Windows Mixed Reality, co sprawi, że współpraca między urządzeniami stanie się magiczna".

Dla środowiska HoloLens powstało też kilka cennych rozwiązań, pochodzących od społeczności użytkowników. Wśród nich znajdziemy:

  • HoloGuide - aplikacja pozwalająca użytkownikom poruszać się po otoczeniu o słabej widoczności (np. zadymiony pokój), unikając przeszkód. Jest to możliwe dzięki "świadomości otoczenia" HoloLens i jego wsparciu dla dźwięku przestrzennego.
  • HoloHear - interpreter mowy, zamieniający ją na język migowy w czasie rzeczywistym. Aplikacja przeznaczona jest dla osób niesłyszących.
  • Teomirn - aplikacja wspomagająca naukę gry na instrumentach klawiszowych, wyświetlająca holograficzne polecenia i instrukcje na klawiszach prawdziwego pianina.

Microsoft przypomina też o współpracy komercyjnej Lowe's, Legendary Entertainment, NASA, Stryker, a także o rozwiązaniach stworzonych przez partnerów, które posłużyły organizacjom, takim jak Major League Soccer, Paccar, Stanford Medical School czy Skanska. Sieć partnerów rozszerzyła się niedawno na Europę, co pozwala firmom i organizacjom na tworzenie lub sięganie po rozwiązania ze wsparciem wyszkolonych ekspertów. Jak zapowiada Alex Kipman, na temat HoloLens usłyszymy więcej podczas konferencji Build 2017 w maju. Bądźcie wtedy z nami, gdyż konferencję będziemy jak zwykle relacjonować na łamach CentrumXP!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia