Nowy silnik gier 3D wprowadza kompatybilność z HoloLens i ARKit

Nowy silnik gier 3D wprowadza kompatybilność z HoloLens i ARKit

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:54
28.07.2017
0 komentarzy
1312 wyświetlenia

Zainteresowani różnymi platformami deweloperzy stają często przed trudnym wyborem - tworzyć pod specjalistyczną technologię Microsoft czy dla większego rynku odbiorców Apple? Szala często przechyla się w stronę tego drugiego, stąd też powstają próby opracowania standardów, pozwalających tworzyć aplikacje uniwersalne, operujące jednym kodem i kompatybilne z wieloma odległymi platformami. Jeden z nich zawitał właśnie do świata AR.

Jeśli chodzi o wprowadzenie wspólnego mianownika dla rozwiązań Apple, Microsoft przedstawił m.in. platformę Xamarin, która pozwala tworzyć aplikacje na kilka platform jednocześnie. Sam tylko Xamarin nie do końca uwzględnia jednak tak nowatorskie środowiska, jak Windows Mixed Reality. Z pomocą przychodzi deweloper Egor Bogatov, twórca silnika UrhoSharp. Jest to oparty na .net lekki silnik gier, działający na Androidzie, iOS, Mac, Windows i SharpReality. Do istniejącego już wsparcia dla HoloLens deweloper dodał teraz wsparcie dla ARKit, co wewnętrznie rozdartym deweloperom daje możliwość pisania na obie te wiodące platformy jednocześnie.

Xamarin - UrhoSharp

UrhoSharp Game Engine oferuje wsparcie dla C# i F# dla gier, które uruchamiać można na Androidzie, iOS, Mac, Windows i Unix. Silnik jest dostępny jako przenośna biblioteka klas, pozwalająca jednorazowo napisany kod skompilować pod wszystkie te platformy. UrhoSharp napędzany jest przez Urho3D, czyli rozwijany od ponad dekady silnik zdolny do renderowania zarówno w OpenGL, jak i Direct3D. Pod względem fizyki, nawigacji czy obsługi sieciowej jest on nieco podobny do SceneKit i SpriteKit od Apple.

Wprowadzenie do UrhoSharp wraz z przykładowymi fragmentami kodu zostało opublikowane w dokumentacji Xamarin. Więcej informacji zdobędziecie też w serwisie GitHub.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/new-3d-game-engine-makes-peace-hololens-arkit/

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor