Maszyny wirtualne w Azure wkrótce z opcją 12 TB pamięci RAM

Maszyny wirtualne w Azure wkrótce z opcją 12 TB pamięci RAM

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/5/2018, 12:19 AM

Liczba odsłon: 1342

Microsoft przedstawia Azure jako chmurę zdolną do pracy przy dowolnym obciążeniu. Dowolność ta oznacza, że w 50 regionach Azure można wybierać maszyny wirtualne z bardzo różnymi zasobami CPU, GPU, pamięci i konfiguracjami dyskowymi. By jeszcze bardziej zróżnicować ofertę, firma zapowiedziała nową serię VM-ów z opcjonalnymi 12 terabajtami pamięci dla pojedynczej maszyny. Ogłoszono też parę innych nowości.

Azure VM

Maszyny wirtualne z wiodącej serii M (M-series VM) będą oferować do 12 TB pamięci. To największa pamięć oferowana na pojedynczą maszynę w chmurze publicznej dla środowisk, takich jak SAP HANA. "W tych większych konfiguracjach VM przesuwamy granice nie tylko wirtualizacji w chmurze, ale też wydajność SAP HANA na VM-ach" - tłumaczy Corey Sanders, CVP Azure. Nowe opcje rozmiarowe będą oparte na procesorach Intel Xeon Scalable (Skylake). Dalszymi szczegółami Microsoft podzieli się w kolejnych miesiącach. Tymczasem już dostępne są rozmiary VM z M-series z pamięcią RAM w zakresie 192 GB - 4 TB.

Microsoft poinformował też o nowych funkcjach z zakresów bezpieczeństwa i zarządzania. Najważniejszą zmianą jest funkcja odzyskiwania po awarii dla maszyn wirtualnych w Azure IaaS, która stała się ogólnodostępna. W fazę preview wchodzi z kolei Azure Backup dla SQL w maszynach wirtualnych Azure. Ostatnią ciekawą zmianą jest wsparcie dla wiersza poleceń. Klienci mogą teraz łatwo uruchamiać skrypty dla maszyn wirtualnych bezpośrednio z Portalu Azure i bez konieczności nawiązywania połączenia z maszyną. Mogą to być skrypty PowerShell lub Bash. Można też rozwiązywać problemy z maszyną, która utraciła połączenie z siecią.

Azure Stack - dostępność

Mamy jeszcze jedno ogłoszenie ze stajni Azure. Chodzi o niemal dwukrotne powiększenie dostępności usługi Azure Stack. W zeszłym roku obejmowała tylko 46 krajów, a dziś jest są już ich 92. Mapkę obecnej dostępności widzicie powyżej. Jak pisze Microsoft, "Usługa Azure Stack jest wstępnie dostępna w wymienionych poniżej 92 krajach za pośrednictwem partnerów ds. systemów zintegrowanych. Dodatkowe kraje zostaną dodane w oparciu o zapotrzebowanie klientów i możliwość zapewnienia pomocy technicznej". Pełną listę państw można sprawdzić na stronie Azure Stack.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia