Ile w rzeczywistości zarabia Azure i kto wiedzie prym w "Cloud Wars"?

Ile w rzeczywistości zarabia Azure i kto wiedzie prym w "Cloud Wars"?

Krzysztof Sulikowski
00:11
07.02.2018
0 komentarzy
983 wyświetlenia

Istnieją pewne szacunki, według których Microsoft jest największym graczem, jeśli chodzi o chmurę, przynajmniej pod względem finansowym. Na takich danych opierał się choćby niedawny artykuł w prestiżowym Forbes. Trzeba jednak postawić pytanie, czym są "przychody z chmury" i jak poszczególne firmy je odnotowują - to jedno. Drugą kwestią jest znak równości stawiany nieraz intuicyjnie między Azure a chmurą Microsoft.

Microsoft Cloud

Z danych, na które powołuje się Forbes, wynika, że w całym 2017 roku najwięcej na chmurze zarobił Microsoft (18,6 mld USD), wyprzedzając Amazon (17,5 mld), IBM (17,0 mld) i innych dostawców. Co składa się na te kwoty? Amazon w swoich sprawozdaniach przestawia przychody z tytułu AWS jako odrębne kwoty, przez co można utożsamiać przychody z AWS z przychodami z tytułu chmury Amazonu. Microsoft z kolei w raporcie finansowym z ostatniego kwartału nie odnotował konkretnych przychodów z Azure. Firma pisze raczej o "przychodach z komercyjnej chmury" (commercial cloud revenue), które w ujęciu YoY zaliczyły wzrost rzędu 56% i w ostatnim kwartale wyniosły 5,3 mld USD.

Microsoft Cloud

Rzecz w tym, że w kategorii commercial cloud obok Azure mieszczą się też inne usługi oparte na chmurze, dlatego zestawienie tych 18,6 mld Microsoftu z 17,5 mld Amazonu nie jest do końca właściwe. Właściwym byłoby natomiast zestawienie wszystkich przychodów chmurowych Amazonu z przychodami Microsoftu lub AWS z Azure, jednak w przypadku tego drugiego brak dokładnych danych, a pod kategorię chmury można tak naprawdę podczepić wiele. Szacuje się jednak, że w ciągu 2017 roku Azure zarobił 5 mld USD, co daje ok. 1,25 mld USD na kwartał. Według raportu z ostatniego kwartału AWS zarobił 5,1 mld, co daje sumę czterokrotnie wyższą.

Jeśli zestawić to w taki sposób, Azure musiałby utrzymywać stały wzrost przez kolejne 3-4 lata, ale trzeba jeszcze uwzględnić AWS, którego rozwój także nie zwalnia tempa.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/no-microsoft-not-ahead-amazon-cloud-wars/

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure

Komentarze

Skomentuj

Autor