BP wykorzystuje Azure przy planowaniu odwiertów

BP wykorzystuje Azure przy planowaniu odwiertów

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 12/18/2018, 10:55 AM

Liczba odsłon: 653

Branża wydobywcza należy do najnowocześniejszych gałęzi przemysłu. Ciągle się rozwija, stosując coraz nowsze zdobycze techniki, by ułatwić wydobycie bezcennych skarbów, znajdujących się głęboko pod skorupą naszej planety. Skarby te napędzają przecież nasz współczesny świat. Choć zielona energia nigdy nie była popularniejsza i bardziej rozwinięta, to niestety nadal najwięcej zależy właśnie od paliw kopalnych.

Wybór miejsca do odwiertu jest kluczową decyzją, która wiąże się z milionowymi kosztami. Na barkach osoby, która ją podejmuje, spoczywa więc ogromna odpowiedzialność. Lokalizacja złóż, ocena ich wartości i trudności wydobycia to bardzo żmudny proces, wymagający wykorzystania kilku różnych algorytmów. Proces ten może trwać nawet kilka tygodni. Nadal istnieje jednak czynnik ludzki, który może mieć bardzo kosztowne skutki. Brytyjski gigant paliwowy BP postanowił zaprzęgnąć w tym celu sztuczną inteligencję.

Azure Machine Learning

Korzystając z umiejętności uczenia maszynowego Azure (Azure Machine Learning), BP pracuje nad skróceniem czasu potrzebnego na wybór modeli predykcyjnych i przyspieszeniem pracy analityków danych. Te dane mają wyjątkowo szeroki zakres i są bardzo złożone, obejmując szereg informacji geologicznych. Najważniejszą daną dla firmy jest informacja o tak zwanym współczynniku odzysku. To na jego podstawie podejmowana jest decyzja, czy dane miejsce jest warte przeprowadzenia odwiertów.

Według Manisha Naika, dyrektora ds. innowacji cyfrowych w BP, przyspieszenie procesu analizy i zwiększenie jego dokładności, eliminując jednocześnie błąd ludzki, to potencjalny zysk sięgający miliardów dolarów. Wykorzystanie sztucznej inteligencji skraca czas analizy z kilku tygodni do kilku godzin, zachowując wymaganą dokładność. Naik przekonuje, że uczenie maszynowe można wykorzystać nie tylko na tak wysokim, specjalistycznym szczeblu działalności, lecz również na przykład w sprzedaży detalicznej.

Różne gałęzie przemysłu, handlu i technologii generują teraz tak duże ilości danych, że ich ręczna obróbka staje się bardzo nieefektywna. Wykorzystanie AI jest zasadniczo jedynym słusznym krokiem. Zapis całej rozmowy Billa Briggsa z Microsoftu z Manishem Naikiem, możecie znaleźć na stronie Microsoftu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia