NASA skorzysta z holograficznej technologii Microsoftu

NASA skorzysta z holograficznej technologii Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/22/2015, 2:19 PM

Liczba odsłon: 3457

Microsoft przedstawił wczoraj dość zaskakujące urządzenie o nazwie HoloLens, które pozwoli użytkownikom zanurzyć się w świecie rozszerzonej rzeczywistości. Projekt Windows Holographic znalazł już także całkiem poważne zastosowanie. Dzięki niemu naukowcy z NASA spojrzą na Marsa z całkiem nowej perspektywy... dosłownie!

Choć pierwsza publiczna prezentacja miała miejsce dopiero wczoraj, Microsoft zdołał już nawiązać współpracę z agencją NASA. Jej efekt to program OnSight, czyli "nowa technologia, która pozwoli naukowcom pracować wirtualnie na Marsie przy użyciu ubieralnej technologii, zwanej Microsoft HoloLens" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Jet Propulsion Laboratory. Naukowcy będą w ten sposób pracować z obszarami czerwonej planety, którymi zajmuje się stacja badawcza Curiosity, oraz wyznaczać nowe ścieżki dla łazika. Wszystko to z perspektywy pierwszej osoby (FPP)!

"OneSight wykorzysta prawdziwe dane z łazika i rozszerzy istniejące narzędzia do planowania misji Curiosity, tworząc trójwymiarową symulację marsjańskiego środowiska, w którym będą mogli się spotkać naukowcy z całego świata" - wyjaśnia agencja. Dotychczas do zdalnej pracy ze stacją badawczą wykorzystywano tradycyjne ekrany komputerów. Technologia holograficzna HoloLens zapewni zgoła inny model pracy. Poprzez pełne zanurzenie w rozszerzonej rzeczywistości naukowcy przeniosą się na Marsa bez konieczności opuszczania laboratorium. Jeszcze do niedawna takie pomysły umieścilibyśmy raczej na półce z napisem "science fiction"... tymczasem staje się ona niemal namacalną rzeczywistością. Wirtualne otoczenie 3D w soczewkach HoloLens będzie bowiem generowane w czasie rzeczywistym, poprzez czujniki znajdujące się na innej planecie.

"To narzędzie da nam możliwość eksploracji otoczenia łazika w taki sposób, jak geolodzy pracują w terenie na naszej planecie" - mówi Jeff Norris, menadżer projektu OneSight. Być może od momentu, gdy człowiek stanie na Marsie, dzielą nas jeszcze dekady. Zdaje się, że dzięki technologii holograficznej ta luka czasowa może zostać w interesujący sposób zapełniona. Naukowcy zaczną testy OneSight jeszcze w tym roku. Pełna integracja z przyszłymi misjami to już nieco dalej idące plany - kolejna misja z lądowaniem łazika na Marsie przewidywana jest dopiero na 2020 r.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia