Emulator i dokumentacja HoloLens już dostępne dla deweloperów

Emulator i dokumentacja HoloLens już dostępne dla deweloperów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/29/2016, 10:00 PM

Liczba odsłon: 2188

Microsoft ujawnił dziś szczegóły dotyczące HoloLens oraz podał datę premiery jego edycji deweloperskiej. Wejdzie ona na rynek w przedostatni dzień marca, jednak na konsumencką wersję urządzenia trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej 5 lat. Microsoft zamierza więc początkowo skupić głównie uwagę deweloperów. Dla nich stworzono nawet oddzielną aplikację, która stanowi emulator HoloLens dla urządzeń z Windows.

Emulator może stanowić całkiem interesujący substytut dla deweloperów, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup urządzenia (zestaw HoloLens Developer Edition można kupić za 3000 dolarów). Projektowanie aplikacji może się odbywać wirtualnie. By emulować środowisko HoloLens na komputerze PC, należy zainstalować kolejno trzy narzędzia: Visual Studio 2015 Update 2, emulator HoloLens i Unity Technical Preview. Microsoft zaznacza, że rozwiązanie działa najlepiej pod kontrolą Windows 10, tym niemniej uruchomimy je też w Windows 7, Windows 8/8.1, Windows Server 2008 R2 i Windows Server 2012. Emulator wykorzystuje wirtualizację Hyper-V, co wiąże się z dodatkowymi wymaganiami sprzętowymi.

HoloLens

Jak głosi oficjalny opis na stronie Windows Dev Center: "Emulator HoloLens pozwala ci testować holograficzne aplikacje na twoim PC bez konieczności posiadania fizycznego HoloLens. Jest on udostępniony z zestawem narzędzi deweloperskich HoloLens. Emulator wykorzystuje wirtualną maszynę Hyper-V. Sygnały ze strony człowieka i środowiska, które HoloLens odczytuje poprzez czujniki, są tu [niejako] symulowane poprzez użycie klawiatury, myszy lub kontrolera Xbox. Aplikacje nie muszą być modyfikowane, by uruchamiać je w emulatorze, i 'nie wiedzą', że nie są uruchamiane w prawdziwym HoloLens".

Wiemy już, że emulator potrafi wiernie odwzorować środowisko HoloLens, lecz ekran monitora nie jest "prześwitujący" i nie zastąpi tego, co poprzez soczewki widzi użytkownik zestawu. By emulować realne otoczenie użytkownika, Microsoft przygotował kilka różnego typu trójwymiarowych scenariuszy, takich jak niewielki salon z TV, stolikiem i sofami, sypialnia z biurkiem, duża sypialnia z łożem i meblami, duża otwarta przestrzeń z salonem i kuchnią oraz pokój z kominkiem, sofą i innymi meblami. Wszystko to ma za zadanie odtworzyć typowe warunki, w których użytkownik może korzystać z HoloLens.

Microsoft przygotował kilka stron, które ułatwią wejście w wirtualny świat HoloLens. Na początku warto zapoznać się z pakietem dedykowanych narzędzi. Na stronie pojawią się wkrótce instruktażowe materiały wideo. Szczegóły interfejsu emulatora i wraz z opisem znajdziemy z kolei na stronie Microsoft Dev Center. Informacje o HoloLens, budowaniu aplikacji zarówno 2D, jak i holograficznych, dostępnych bibliotekach i nie tylko, znajdują się zaś w rozbudowanej dokumentacji.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia