Windows 10 zdobył już 25% rynku PC

Windows 10 zdobył już 25% rynku PC

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:02
01.02.2017
0 komentarzy
1797 wyświetleń

Microsoft nie zaktualizował jeszcze informacji o liczbie aktywnych instalacji Windows 10 podanej we wrzesniu zeszłego roku. Wtedy mowa była o 400 milionach, ale dziś już wiadomo, że liczba jest dużo większa. Najnowszy system operacyjny w końcu przekroczył barierę 25% w zestawieniu najczęściej użytkowanych systemów.

NetMarketShare na początku każdego nowego miesiąca podaje statystyki, biorące pod uwagę cały poprzedni miesiąc. W odróżnieniu choćby od danych Steam, gdzie Windows 10 już jakiś czas temu zdobył 50% udział, NetMarketShare nie skupia się na graczach, a raczej tworzy globalną perspektywę wszystkich użytkowników PC. Według najświeższych danych Windows 10 znajduje się już na 25,3% komputerów na świecie. Kamień milowy został zdobyty w styczniu - jeszcze miesiąc wcześniej z systemu korzystało 24,36% użytkowników PC. Ogólnie rzecz biorąc, Windows 10 zwiększył udziały o 214% w perspektywie rocznej (YoY). Dokładne zestawienie najpopularniejszych obecnie systemów możecie zobaczyć na wykresie.

Najpopularniejszym systemem pozostaje niezmiennie Windows 7, który w zeszłym miesiącu wprawdzie nieco stracił (-1,14 pkt proc.), ale w dalszej perspektywie jest to raczej powrót do stanu sprzed 6 miesięcy. Trzecie miejsce na podium należy do Windows XP. System zaczął sporo tracić po wejściu na rynek Windows 10, ale w ostatnich dwóch miesiącach tendencja stała się odwrotna. Komu więc zabrał udziały najnowszy Windows? Przede wszystkim "innym systemom", a więc tym spoza pierwszej piątki.

Windows 10 dość krótko po premierze okrzyknięto najszybciej adoptowanym systemem w historii Microsoft. Tempo nowych instalacji było na początku ogromne, lecz później zaczęło zwalniać. W ostatnich miesiącach system zdobywał przeciętnie 2% lub 1% udziałów na rynku PC, by dobić do upragnionych 25%. To oczywiście dobry wynik, jak na półtoraroczny OS, ale wciąż za mały, by Microsoft mógł spełnić swoje największe marzenie, jakim jest Windows 10 zainstalowany na miliardzie urządzeń.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://netmarketshare.com/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor