Windows 10 z nowymi metodami kompresji plików

Windows 10 z nowymi metodami kompresji plików

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/17/2015, 10:09 PM

Liczba odsłon: 6615

Windows 10 będzie systemem pod wieloma względami różnym od swoich poprzedników. Jako że trafi nie tylko na platformę PC, ale też na słabsze urządzenia mobilne, takie jak tablety i telefony, jego twórcy muszą wykazać się pewną elastycznością. W celu osiągnięcia kompromisu między mocą, wydajnością i kompaktowymi rozmiarami plików wśród wszystkich możliwych urządzeń, Windows Storage and Deployment Team dokonał istotnych zmian w systemie zarządzania plikami.

Kompresja plików nie specjalną nowością, gdyż stała się standardem już w czasach Windows XP. Od tego czasu możliwości systemów kompresji nie zaliczyły jakichś przełomowych ulepszeń, za to z pewnością w ciągu tych lat poprawiła się technologia, która tymi procesami zarządza. Windows 10 nadal będzie wykorzystywać techniki kompresji, aby zwolnić miejsce na dysku, jednak tym razem użyje wydajniejszego algorytmu kompresji plików. Zamiast kompresować wszystko jednym sposobem, Windows 10 oceni, czy pliki, wymagają kompresji, bazującej na CPU i pamięci RAM. Jeśli kompresja plików lub aplikacji okaże się konieczna, system ustali, jak wiele może skompresować bez zauważalnego wpływu na wydajność urządzenia.

Kompresja

Kolejną częścią strategii Microsoftu będzie wdrożenie znacznie inteligentniejszej i skuteczniejszej metody odzyskiwania. Przykładowo, Windows 8/8.1 wykorzystuje oddzielny obraz odzyskiwania, który zabiera trochę cennego miejsca na dysku. W systemie Windows 10 funkcje "Odśwież" i "Reset" będą przywracać system, korzystając z systemowych plików uruchomieniowych (runtime). Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko miejsce na dysku, ale również czas - użytkownik nie będzie zmuszony zaczynać od początku i instalować aktualizacji. W przypadku wystąpienia bardzo poważnego problemu użytkownik będzie mógł stworzyć zewnętrzny nośnik odzyskiwania na przykład w formie awaryjnego pendrive'a.

Oszczędzanie pamięci dyskowej i operacyjnej jest szczególną bolączką posiadaczy słabszych urządzeń. Windows 10, który trafi do komputerów, tabletów i telefonów komórkowych, w pewnym stopniu odciąży ich zasoby, by zapewnić równowagę między wydajnością a kompresją. Na ile usprawni to pracę tych urządzeń? Tego dowiemy się dopiero w przyszłości. Poprawę wydajności powinni odczuć zwłaszcza posiadacze starszych urządzeń z Windows 7 i 8/8.1, którzy zmodernizują je do Windows 10.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia