Windows 10 na ARM będzie uruchamiał aplikacje desktop SPOZA Sklepu

Windows 10 na ARM będzie uruchamiał aplikacje desktop SPOZA Sklepu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:23
12.05.2017
1 komentarz
1825 wyświetleń

Pierwsze wzmianki o aplikacjach Win32 na urządzeniach z ARM pojawiły się na początku 2016 r., jednak pierwszej konkretnej prezentacji dokonano w grudniu. Wtedy to bariery zostały przełamane, a na urządzeniu ARM z Windows 10 uruchomiono kilka klasycznych aplikacji desktop. Gdy już okazało się, że to możliwe, pojawił się oczywiście szereg pytań i wątpliwości - w końcu taki miraż architektur nie zdarza się codziennie. Najważniejsze i zarazem najbardziej podstawowe pytanie brzmi JAK?

Choć od pierwszej prezentacji nowej technologii emulacji minęło już pół roku, wiele kwestii wciąż nie doczekało się wyjaśnienia... aż do teraz. Nie do końca znany był mechanizm emulacji. Sądzono na przykład, że desktopowe aplikacje będą wymagały "opakowania" w pakiety UWP za pomocą dostępnego mostka dla Visual Studio. Nic z tych rzeczy. Podczas trwającej jeszcze konferencji Build 2017 Microsoft po raz pierwszy potwierdził (i pokazał), że Windows 10 na ARM uruchomi istniejące aplikacje x86, nawet gdy pobierzemy je bezpośrednio z Internetu bez udziału Sklepu Windows.

Jest to możliwe dzięki warstwie emulacyjnej x86 na ARM. Jak pokazano na wideo, Windows 10 na urządzeniu z tą architekturą może pobrać np. desktopową (x86) wersję znanej aplikacji 7zip bezpośrednio z Internetu. Podkreślono przy tym, że do działania takich aplikacji nie jest potrzebne żadne dodatkowe działanie ze strony dewelopera czy użytkownika. Emulator opiera się na warstwie Windows, która jest potrzebna m.in. do uruchamiania 32-bitowych aplikacji na procesorach 64-bitowych. Aplikacje UWP ze Sklepu nie potrzebują takiego "przetłumaczenia", gdyż mają natywne wsparcie ARM.

Pierwsze urządzenie ARM z pełnym Windows 10 jest już podobno w drodze, niemniej jednak nie doczekaliśmy się jeszcze konkretnej zapowiedzi. Po cichu liczyliśmy na jakąś wzmiankę na konferencji Build 2017, jednak Microsoft najwyraźniej uznał, że temat zasługuje na osobną konferencję. Najbliższa rozpocznie się 23 maja - spodziewamy się, że właśnie wtedy firma zaprezentuje coś nowatorskiego spod szyldu Surface.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-confirms-windows-10-arm-will-run-x86-apps-outside-store-video/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Autor 22:24 14.05.2017

    To znaczy, że nie będzie można otworzyć programów desktopowych w wersji 64-bitowej? Są programy, które wydano tylko jako x64.

Skomentuj

Autor