Powstała aplikacja, która blokuje uaktualnienie do Windows 10

Powstała aplikacja, która blokuje uaktualnienie do Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:59
28.03.2016
1 komentarz
3039 wyświetleń

Windows 10 został przewidziany jako aktualizacja dla Windows 7 i Windows 8.1. Jako że czas bezpłatnej oferty aktualizacji skończy się za kilka miesięcy, użytkownicy tych systemów - o ile pobrali aktualizacje po premierze Windows 10 - są coraz częściej zachęcani do przejścia na nowy system. Microsoft stosuje przeróżne taktyki, by zachęcić do Windows 10 - od aplikacji w systemowym trayu i wyskakujących powiadomień, po oznaczeniu aktualizacji mianem zalecanej (dawniej była "opcjonalna"). Początkujący użytkownicy mogą się w tym nie połapać i przez przypadek pobrać system, którego wcale nie chcieli. Można tego uniknąć dzięki prostej aplikacji.

Jeśli z jakichś powodów chcemy pozostać przy Windows 7 lub Windows 8/8.1, musimy mieć się na baczności. Jeżeli nie czytamy komunikatów uważnie, pobieranie aktualizacji do nowego systemu może rozpocząć się bez naszej wiedzy (tym niemniej instalację musimy potwierdzić sami). Dotyczy to również scenariusza, w którym wszystkie zalecane aktualizacje z Windows Update pobierają się automatycznie. By uniemożliwić upgrade do Windows 10, programista Steve Gibson stworzył aplikację o wdzięcznej nazwie Never10. Darmowe narzędzie modyfikuje system tak, aby aktualizacja do Windows 10 nie była możliwa. Gdy dokonamy zmiany, aplikację można usunąć (tym niemniej by czynność odwrócić, konieczne będzie jej ponowne uruchomienie). Proces nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania.

Never 10

Jak tłumaczy twórca, nazwa Never 10 nie jest do końca adekwatna, bowiem narzędzia można też użyć do przywrócenia automatycznych aktualizacji. Tak czy inaczej jego głównym zadaniem jest zablokowanie wspomnianej aktualizacji. "Wielu użytkowników Windows 7 i Windows 8.1 jest zadowolonych ze swojej obecnej wersji Windows i nie ma życzenia aktualizacji do Windows 10. Istnieje ku temu wiele powodów, w tym fakt, że Windows 10 stał się dość kontrowersyjny w ewolucji platformy Microsoft Windows, co między innymi oznacza agresywne monitorowanie i zgłaszanie aktywności użytkownika. To tylko sprawia, że wielu użytkowników nie czuje się wystarczająco komfortowo i wybiera czekanie. Ponadto od kilku miesięcy Windows 10 wyświetla nieproszone reklamy na pulpitach użytkowników" - twierdzi Gibson.

Steve Gibson jest współprowadzącym podcastu Security Now i twórcą wysokiej jakości oprogramowania. Jego darmowy program pobrano już ponad 10 tysięcy razy. Jeśli chcecie zablokować update do Windows 10 na swojej maszynie, możecie pobrać Never10 ze strony Gibson Research Corporation. Choć czynność można odwrócić, z narzędzia korzystamy wyłącznie na własną odpowiedzialność.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/steve-gibsons-never-10-tool-will-help-you-keep-away-from-upgrading-to-windows-10

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor