Nowe kompilacje Windows 10 z numeracją podwyższoną do 10 000

Nowe kompilacje Windows 10 z numeracją podwyższoną do 10 000

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 1/21/2015, 2:06 AM

Liczba odsłon: 3727

Nie licząc istotnych zmian w architekturze systemu wprowadzonych wraz z wydaniem Windows Vista, każda kolejna wersja Windows NT bazuje w dużej mierze (lub w całości) na swoim poprzedniku. Z tego powodu już od ponad 20 lat kolejne budowane przez Microsoft kompilacje Windows, choć z pewnymi przeskokami, oznaczane są następującymi po sobie numerami. Według najnowszych informacji uzyskanych przez portal NeoWin, tworząc najnowsze kompilacje Windows 10 Microsoft postanowił sztucznie podwyższyć ich numerację. Tym sposobem wszystkie kolejne buildy Windows 10, następujące po ostatniej, oznaczonej numerem 9925 kompilacji, będą już pięciocyfrowe.

Jeszcze na długo przed oficjalną premierą systemu Windows 8 wielu zastanawiało się, czy to 8-ka będzie tym pierwszym systemem, który przekroczy tą poniekąd magiczną liczbę powstałych kompilacji. Tak się oczywiście nie stało, i mimo że system ten doczekał się jeszcze odrębnego wydania i kilku pomniejszych aktualizacji, to właśnie Windows 10 jako pierwszy przekręcił ten licznik.

To nie pierwszy raz, kiedy Microsoft sztucznie podbija numery swoich buildów. Zabieg taki ma zazwyczaj miejsce w przypadku ważniejszych wydarzeń, takich jak osiągnięcie kolejnego kamienia milowego czy wydanie wersji końcowej danego produktu. Mimo że dzięki takim zmianom liczba faktycznie powstałych kompilacji jest dużo mniejsza niż sugerują to liczby, to jednak samo zbliżenie się do progu 10 000 utworzonych na przestrzeni niespełna 25 lat kompilacji musi robić wrażenie. Tym bardziej, gdy spojrzymy na to pod kątem czasu i zasobów mocy obliczeniowej, jakie potrzebne są do każdorazowego złożenia kodu systemu w jedną spójną całość. Nieoficjalne źródła mówią, że proces kompilacji i linkowania systemu Windows 2000, przy wykorzystaniu bliżej nieokreślonej farmy serwerów, trwał około 12 godzin (16 godzin w przypadku najnowszych systemów).

A jak to się wszystko zaczęło? Według większości źródeł, najstarszą kompilacją systemu Windows NT, która jako pierwsza trafiła w ręce użytkowników zewnętrznych, była skierowana do deweloperów wczesna wersja systemu Windows NT 3.1. Wydanie to, będące kompilacją o numerze zaledwie 297, rozdane zostało w liczbie około 5000 egzemplarzy wszystkim uczestnikom konferencji Professional Developers Conference (obecnie BUILD), która odbyła się w kalifornijskim Moscone Center w lipcu 1992 roku.

Tymczasem już dziś wieczorem naszego czasu Microsoft oficjalnie ujawni swoje plany dotyczące najnowszej wersji Windows dla szerokiej gamy urządzeń, a wkrótce po zakończeniu zapowiedzianej konferencji ma udostępnić publicznie wyczekiwaną przez wszystkich wersję poglądową systemu. I choć nie wiadomo czy testerzy otrzymają dokładnie tą samą kompilację, która prezentowana będzie podczas poszczególnych sesji, to liczymy na to, że będzie to już jeden z tych najnowszych, pięciocyfrowych buildów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia