Microsoft demonstruje działanie funkcji Near Share

Microsoft demonstruje działanie funkcji Near Share

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
05:17
28.11.2017
0 komentarzy
1095 wyświetleń

W ostatnich kompilacjach rozwojowych Windows 10 Redstone 4 pojawiły się nowości związane z łącznością Bluetooth, takie jak szybkie parowanie urządzeń i Near Share. Pierwsza umożliwia włączenie "nasłuchiwania" Bluetooth na komputerze i łączenie się z urządzeniami znajdującymi się w pobliżu, a druga pozwala przesyłać bezprzewodowo pliki i adresy URL do komputerów znajdujących się w pobliżu. Teraz możemy w końcu zobaczyć ją w akcji.

Near Share to funkcja idealna, gdy przykładowo jesteśmy na spotkaniu z szefem i chcemy szybko wysłać mu prezentację otwartą akurat na naszym ekranie albo siedzimy na kanapie z przyjacielem i chcemy przesłać na jego laptopa zrzut ekranu z gry. Nie musimy w tym celu korzystać z Internetu (by np. wysłać plik przez Skype, Facebooka czy e-mail). Wystarczy, że obaj włączymy Near Share i możemy dzielić się zawartością bezpośrednio. Tu jednak zaczynają się schody, przynajmniej na dzień dzisiejszy. Oprócz włączenia funkcji oba urządzenia muszą posiadać łączność Bluetooth i system operacyjny Windows 10 w kompilacji 17035 lub wyższej. Jako że mowa o kompilacji przedpremierowej, raczej trudno liczyć, że nasz szef czy znajomy będzie z takiej wersji korzystał, dlatego na razie nie ma zbyt wielu okazji, by Near Share przetestować. Na szczęście możemy zobaczyć działanie funkcji na prezentacji opublikowanej przez Microsoft:

Jak widać, funkcja jest banalnie prosta w obsłudze. Gdy jesteśmy w aplikacji, której zawartość chcemy udostępnić (np. grafika w Zdjęciach, witryna w Microsoft Edge czy nawet zwykły plik w Eksploratorze plików), klikamy przycisk Udostępnij. Jeśli Near Share jest włączony, w menu udostępniania zobaczymy urządzenia Bluetooth znajdujące się w pobliżu. Klikamy urządzenie odbiorcy, a ten otrzymuje powiadomienie o nadchodzącym pliku. Ma on dwie opcje do wyboru - otwarcie lub odrzucenie. Po kliknięciu tej pierwszej plik się otwiera - w tym przypadku jest to strona internetowa. Kliknięcie drugiej opcji plik oczywiście blokuje.

Near Share działa obecnie tylko w Windows 10 na PC, ale niewykluczone, że Microsoft rozszerzy jego dostępność na inne kategorie urządzeń, takie jak smartfony z Windows 10 Mobile, HoloLens czy Xbox.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/watch-windows-10s-near-share-demoed/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor