Microsoft: Windows 7 nie spełnia wymagań nowoczesnej technologii

Microsoft: Windows 7 nie spełnia wymagań nowoczesnej technologii

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:27
16.01.2017
0 komentarzy
1830 wyświetleń

Koniec wsparcia podstawowego dla Windows 7 przypadło na 13 stycznia 2015 r., a już kilka miesięcy później jego użytkownikom proponowano darmową aktualizację do Windows 10. Wygaszenie wsparcia nie uniemożliwia dalszego korzystania z systemu, jednak prócz braku aktualizacji funkcjonalnych (a później także i aktualizacji bezpieczeństwa) pojawiają się inne utrudnienia. Pod koniec października 2016 r. producenci OEM musięli zaprzestać sprzedaży nowych PC z Windows 7 i 8.1. Niedawno pojawiły się też oficjalne stwierdzenia, jakoby Windows 7 nie spełniał wymagań nowoczesności. Czy jest tak rzeczywiście?

Dodatkowe wsparcie dla Windows 7 wygaśnie dopiero 14 stycznia 2020 r., choć systemu nie można kupić w sprzedaży detalicznej od 31 października 2013 r., a w formie preinstalowanej - od 31 października 2014 r. i 2016 r. (w zależności od edycji). Pomimo to Windows 7 wciąż znajduje się na prawie 50% PC z całego świata, a jego udział rynkowy maleje bardzo powoli. Nowy gracz w postaci Windows 10 przysposobił sobie prawie 25% rynku, ale najwięcej stracił na tym Windows 8/8.1, który od Siódemki jest młodszy o 3 lata. Statystyki bezlitośnie wskazują, że Windows 7 wciąż ma się dobrze, ale są już zwolennicy odesłania go na emeryturę.

Dość nieoczekiwany komentarz dotyczący Windows 7 padł z ust Markusa Nitschke'a, szefa działu Windows z Microsoft Germany: "Dziś nie spełnia on ani wymagań nowoczesnej technologii, ani wymagań bezpieczeństwa działów IT. Podobnie jak wcześniej w Windows XP, widzimy, że firmy powinny podjąć już pierwsze kroki, by uniknąć przyszłych kosztów i ryzyka. W Windows 10 oferujemy naszym klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa i najnowocześniejsze funkcjonalności". W innej sytuacji Microsoft bez ogródek przyznaje, że Windows 7 jest oparty na "mocno przestarzałych architekturach bezpieczeństwa", przez co staje się bardziej podatny na cyberataki.

Mimo że nowszy o co najmniej dwie główne generacje Windows 10 jest pod wieloma względami dużo bezpieczniejszy i stabilniejszy, odesłać Siódemkę na emeryturę nie będzie tak łatwo. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że za 3 lata (koniec wsparcia dodatkowego) wysłużony system podzieli los XP, którego cykl życia zakończył się w 2014 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-windows-7-does-not-meet-the-demands-of-modern-technology-recommends-windows-10

Polecamy również w kategorii Windows 7

Komentarze

Skomentuj

Autor