Menu kategorii
 • Koniec wsparcia podstawowego dla Windows 8.1. Rozpoczęło się wsparcie dodatkowe

  Koniec wsparcia podstawowego dla Windows 8.1. Rozpoczęło się wsparcie dodatkowe

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  02:18
  10.01.2018
  3684 wyświetlenia

  Windows 8 to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów, jakie wypuścił Microsoft. Nowe podejście do interfejsu (włącznie z usunięciem menu Start) przysporzyło Ósemce wiele krytyki, jednak wśród jej użytkowników znaleźli się i tacy, którym styl Modern przypadł do gustu. Tak czy inaczej Windows 8 ma już swoje 5 lat (i kilka miesięcy) na karku i znalazł się na półmetku przed całkowitym wygaszeniem wsparcia. Poznajmy szczegóły cyklu życia Windows 8, a w zasadzie to już 8.1, bo jedynie w tej aktualizacji świadczone jest dalsze wsparcie.

  Windows 8 - koniec wsparcia

  Koniec wsparcia podstawowego dla Windows 8.1 nastąpił wczoraj, a od dziś rozpoczyna się jego wsparcie dodatkowe. Jaka jest między nimi różnica? Dokładnie wyjaśnia to Mariusz Kędziora z Microsoft - w czasie wsparcia podstawowego "Microsoft wydaje dla danego produktu zarówno poprawki bezpieczeństwa jak i wprowadza zmiany funkcjonalne w produkcie", z kolei przy wsparciu dodatkowym/rozszerzonym "nie można prosić o zmiany w produkcie" oraz "zmienia się zakres wsparcia dla poprawek niekrytycznych". Innymi słowy, w drugim okresie wsparcia system otrzymuje już tylko poprawki krytyczne, czyli aktualizacje zabezpieczeń. W przypadku Windows 8.1 ten rodzaj wsparcia będzie świadczony jeszcze przez najbliższe 5 lat i zakończy się 10 stycznia 2023 roku. Możecie to prześledzić w poniższej tabeli:

  Windows 8, Windows 7, Windows 10 - koniec wsparcia

  W fazie wsparcia dodatkowego od trzech lat znajduje się Windows 7, który otrzymuje już tylko poprawki bezpieczeństwa w aktualizacjach zbiorczych. Jego wsparcie wygaśnie całkowicie 14 stycznia 2020 roku. Dość ciekawym przypadkiem jest Windows 10, który ogłoszony przez Microsoft "ostatnim Windowsem" również ma wyznaczone granice wsparcia - dla podstawowego i rozszerzonego to odpowiednio 13 października 2020 roku i 14 października 2025 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że już za dwa lata aktualizowane będą tylko dwa systemy Microsoftu - Windows 8.1 i Windows 10.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

  Polecamy również w kategorii Windows 8