Nie można już pobierać sterowników przez Windows Update w Windows 7

Nie można już pobierać sterowników przez Windows Update w Windows 7

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/18/2021, 3:21 PM

Liczba odsłon: 5384

Prawie półtora roku temu Windows 7 utracił ostatecznie wsparcie Microsoftu. Doprowadziło to do zakończenia dalszych bezpłatnych aktualizacji zabezpieczeń, ale oczywiście nie pogrzebało funkcjonalności samego systemu. Ta jednak nie będzie utrzymywana wiecznie — szczególnie jeśli chodzi o usługi online. Gigant poinformował, że Siódemka, podobnie jak Windows Server 2008 i 2008 R2, nie będzie już odtąd miała dostępu do sterowników poprzez Windows Update.

17 czerwca 2021 roku Microsoft zaprzestanie publikacji sterowników w Windows Update dla Windows 7 SP1, Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2. Jeśli Twoja organizacja korzysta z programu Extended Security Updates (ESU), będziesz miał dalej możliwość wdrażania sterowników na zarządzane urządzenia z użyciem Windows Server Update Services (WSUS) i innych wspieranych metod.

Jak poprzednio komunikowaliśmy, SHA-1 Trusted Root Certificate Authority wygasł dla Windows 7 SP1, Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2 w dniu 9 maja 2021 r. i nie jest dłużej używany przez Microsoft. Z powodu zaprzestania stosowania i wygaśnięcia certyfikatów SHA-1 partnerzy korzystający z Microsoft Trusted Root Program mogli publikować niekompatybilne sterowniki podpisane przez SHA-2 dla niezałatanych urządzeń z Windows i Windows Server. W efekcie mogło to potencjalnie spowodować degradację funkcjonalności lub niemożliwość bootowania urządzenia. Występuje to dlatego, że niezałatane systemy będą miały błędy w integralności kodu, gdy mają do czynienia ze sterownikiem podpisanym przez SHA-2.

Aby zminimalizować potencjalny wpływ tych niezgodności, Microsoft zaprzestanie publikowania podpisanych przez SHA-2 sterowników w Windows Update, które celują w urządzenia z Windows 7 SP1, Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2, począwszy od 17 czerwca 2021 roku. Jako że te wersje Windows przekroczyły datę końca wsparcia (EOL) 14 stycznia 2020 r., wprowadzamy tę zmianę, aby zniwelować przeszkody dla użytkowników, którzy zostali przy tych wersjach Windows. Obejmuje to:

  • Jakiekolwiek pakiety sterowników przekazane dla multi-targetowania dla obecnie wspieranych wersji Windows i Windows Server.
  • Jakiekolwiek pakiety sterowników celujące w wersje Windows i Windows Server, które osiągnęły koniec wsparcia.

Gdy ta zmiana wejdzie w życie, do publikującego zostanie przesłane powiadomienie. Po usunięciu nieobsługiwanych wersji będzie musiał ponownie przesłać etykietę dostarczania do publikacji.

— Naim Mohammad, Technical Program Manager w Microsoft

Microsoft dodaje przy tym, że publikacje sterowników dla Windows 7, Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2 dla Windows Hardware Compatibility Program (WHCP) będą dostępne do stycznia 2023 roku. Publikacje te będą nadal dostępne, aby zapewnić optymalną niezawodność sterowników dla klientów licencjonowania zbiorowego, którzy zdecydowali się uczestniczyć w programie Extended Security Update (ESU).

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia