Windows Vista 2022 Edition - bardzo ciekawy koncept

Windows Vista 2022 Edition - bardzo ciekawy koncept

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/24/2022, 3:42 PM

Liczba odsłon: 7569

Vista nie jest uważana za jedną z najlepszych wersji Windowsa, ale z pewnością wielu uznaje ją za jedną z najładniejszych. Odpowiada za to głównie efekt Aero Glass, który był w tej wersji mocno dopieszczony. Od tego czasu Microsoft kilkakrotnie zmieniał styl interfejsu, by skończyć na Fluent Design w jego kolejnej iteracji na Windows 11. A gdyby tak połączyć oba style?

Fluent Design System to w rzeczywistości spadkobierca Aero Glass i kolejnego, bardziej płaskiego i kafelkowego stylu Flat/Modern UI, który był obecny w Windows 8. Pierwsza jego iteracja pojawiła się w Windows 10, a kolejna, bardziej dojrzała wersja ujrzała światło dzienne w Windows 11. O tych zmianach pisaliśmy już wiele razy, a dziś przyjrzymy się czemuś innemu. Chodzi o połączenie pięknego Aero Glass z Fluent Design w stylu Windows 11 autorstwa Abdi4789 na DeviantArt i YouTube. Wszystko to pod szyldem "Windows Vista 2022 Edition".

Na wizualizacji możemy zobaczyć elementy definiujące Vistę, takie jak widżety pulpitu, mocna przezroczystość czy specyficzny wygląd Eksploratora plików, zakorzeniony jeszcze w projekcie Windows Longhorn, który to z kolei mocno czerpał z modnej w 2003 roku estetyki Frutiger Aero. Projekt obejmuje przy tym nowoczesne menu Start, ikony i akryl, typowe już dla Windows 10 i 11.

Całość jest jedynie konceptem i trzeba przyznać, że całkiem udanym. Wydaje się, że tak właśnie wyglądałaby Vista, gdyby została wydana prawie 2 dekady później.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia