Windows 7 i 8.1 - czy wciąż da się go legalnie zainstalować i zdobyć klucze?

Windows 7 i 8.1 - czy wciąż da się go legalnie zainstalować i zdobyć klucze?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/22/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 1941

Microsoft Windows 7 to do tej pory jeden z najbardziej ulubionych systemów operacyjnych w historii. Podobnie jak jego następca, Windows 8.1, "Siódemka" nie jest już wspierana. Oznacza to nie tylko koniec dalszych aktualizacji funkcji i zabezpieczeń, ale też brak możliwości zakupu systemu (klucza) u Microsoftu i jego partnerów. Trudniejsze stało się również zdobycie obrazu ISO. Jeśli zatem posiadasz starszy komputer, który nie spełnia wymagań nowszych systemów, możesz znaleźć się w kropce. W tym poradniku postaramy się Ci pomóc. Przyjrzymy się temu, jak wygląda obecnie sytuacja z dostępnością Windowsa 7 i 8.1, możliwością ich aktywacji w 2024 roku oraz zdobyciem bezpiecznych plików obrazów.

System Windows 7 - obraz ISO i aktywacja po zakończeniu wsparcia

Wsparcie techniczne dla Windows 7 zostało wygaszone 14 stycznia 2020 r. Od tego czasu nie otrzymuje on aktualizacji funkcji ani zabezpieczeń. Wielu wydawców oprogramowania przestało także aktualizować swoje produkty dla tego systemu. Mimo tego "Siódemka" nadal ma kilka procent udziału na rynku systemów desktopowych. Zapotrzebowanie na system z 2009 roku jest niewielkie, ale nie da się zaprzeczyć jego istnieniu. Jeżeli posiadasz licencję zakupioną jeszcze wówczas, gdy było to możliwe, to dziś możesz jej użyć bez problemu. Instalacja Windows 7 jest jak najbardziej możliwa, tyle że system nie jest już wspierany i zatrzymał się w czasie.

Windows 7

Pierwszym problemem jest dziś zdobycie klucza licencji systemu Windows 7 - jeśli go nie posiadasz. Ani Microsoft, ani żaden z jego partnerów czy też innych zaufanych sprzedawców nie ma w swojej ofercie takiego klucza. W Internecie można spotkać aukcje lub oferty mniej lub bardziej sprawdzonych sprzedawców, którzy oferują klucze Windows 7 Pro czy Windows 7 Ultimate. Trzeba być jednak szczególnie ostrożnym. Klucze Windows 7 na rynku mniej oficjalnym mogą pochodzić z kradzieży lub być sztucznie wygenerowane i po ich wprowadzeniu - odrzucone przez Microsoft (nawet dopiero po jakimś czasie). Nie ma żadnej gwarancji, że są to legalne klucze, którymi można aktywować Windows 7 i spać spokojnie. Jeszcze inna możliwość to zakup fizycznego nośnika (wersji pudełkowej) z kluczem. Musi to być jednak nieużywany nigdy klucz, gdyż w przeciwnym razie systemu nie można będzie aktywować.

Windows 7

Jeśli chodzi o obraz ISO Windows 7, to sprawa także nie wygląda najlepiej. Microsoft przestał bowiem udostępniać plik obrazu i nie ma możliwości pobrania go z oficjalnego serwera firmy. Istnieją mniej lub bardziej zaufane źródła, takie jak malwarewatch.org lub archive.org, które według komentarzy użytkowników udostępniają prawowite, zgodne z oryginałem kopie obrazów. Nie jest to jednak oficjalne źródło, więc jeśli pobierasz ISO z tego typu strony, robisz to na własną odpowiedzialność. Prawdopodobnie uzyskasz w ten sposób stabilny system operacyjny Windows 7, jednak nie sposób tego zagwarantować.

Windows 7

Niestety, trudno jest w tej kwestii jednoznacznie wyrokować. Natrafiliśmy na komentarze użytkowników, którzy twierdzą, że nawet pomimo wprowadzania legalnych, prawidłowych kluczy produktu system "utrudnia im rejestrację". Nie ma na to jednego rozwiązania.

System Windows 8.1 - obraz ISO i aktywacja po zakończeniu wsparcia

Windows 8.1 to następca "Siódemki", który debiutował w 2013 roku (rok wcześniej wydany został "podstawowy" Windows 8). System nie został tak ciepło przyjęty i nigdy nie zdołał zyskać większego udziału. Nie znaczy to jednak, że nie zyskał on fanów, którzy chcieliby móc go postawić na swoich pecetach nawet dziś, w 2024 roku. Windows 8.1 wygląda inaczej niż Windows 7 i Windows Vista, nieco bardziej już nawiązując do początków Windows 10. System ten przestał być wspierany 10 stycznia 2023 roku i od tego czasu nie otrzymuje żadnych aktualizacji. Co jednak ciekawe, w przeciwieństwie do poprzednika jest dla niego nadal dostępny obraz ISO, który można pobrać z serwera Microsoftu. Dzięki temu nie trzeba szukać obrazu na stronach trzecich, gdzie nie mamy 100% pewności, że obraz nie został w żaden sposób naruszony, zmodyfikowany czy zainfekowany. Nie wiadomo, jak długo jeszcze "Ósemka" pozostanie na serwerze, nim Microsoft ją zdejmie.

Windows 8.1

Jeśli chodzi o klucz licencyjny, sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku Windowsa 7. Ani Microsoft, ani żaden z jego partnerów lub znanych, autoryzowanych odsprzedawców (resellers) nie prowadzi już sprzedaży licencji Windows 8.1. Można próbować szczęścia, jednak ponownie nie ma gwarancji, że klucz będzie legalny, a aktywacja - udana.

Windows 8.1

Jeśli wcześniej wykonałeś/aś upgrade z Microsoft Windows 7 lub Windows 8.1 do Windows 10 (oficjalnie ta ścieżka jest już zablokowana) przy użyciu klucza któregoś z tych starszych systemów, to downgrade (powrót do starszej wersji) powinien być możliwy także dzisiaj. Jeśli jednak pierwszym systemem na danym urządzeniu jest Windows 10 lub Windows 11, to nie ma możliwości "cofnięcia się" do Windows 7/8.1 czy też jego aktywacji przy użyciu klucza nowszego produktu.

Wymagania systemu Windows 7 i 8.1

Wymagania systemowe mogą być jednym z głównych powodów, dla których korzystanie z Windowsa 7 lub 8.1 może mieć dzisiaj sens. Jeśli komputer nie spełnia wymagań "Dziesiątki" lub po prostu działa szybciej ze starym systemem, wówczas jest to jakaś opcja, ale też nie zawsze. Korzystanie z niewspieranego systemu bez działającego pakietu chroniącego, łatek bezpieczeństwa i aktualnej przeglądarki internetowej stwarza realne zagrożenie. Pozbawiony tego wszystkiego system znacznie łatwiej jest z zaatakować. W trybie offline takie urządzenie powinno jednak zdać egzamin, np. jako komputer do starszych gier, oglądania filmów, edycji multimediów czy pracy z dokumentami.

Windows 7

Sprawdź teraz porównanie wymagań Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 i Windows 11:

Windows 7 Windows 8.1 Windows 10 Windows 11
Procesor 1 GHz 1 GHz z obsługą PAE, NX i SSE2 1 GHz, kompatybilny procesor lub SoC 1 GHz, 2 rdzenie, 64-bitowy procesor lub SoC
Pamięć RAM 1 GB RAM (32-bit)
2 GB RAM (64-bit)
1 GB RAM (32-bit)
2 GB RAM (64-bit)
1 GB RAM (32-bit)
2 GB RAM (64-bit)
4 GB RAM
Miejsce na dysku 16 GB (32-bit)
20 GB (64-bit)
16 GB (32-bit)
20 GB (64-bit)
32 GB 64 GB
Ekran Minimalna rozdzielczość 1024x768 (wymagana przez niektóre funkcje) Minimalna rozdzielczość 800x600 >9” z rozdzielczością HD (720p)
Grafika Zgodna z DirectX 9 / WDDM 1.0 Zgodna z DirectX 9 / WDDM Zgodna z DirectX 9 / WDDM 1.0 Zgodna z DirectX 12 / WDDM 2.x
Firmware UEFI, Secure Boot
TPM Opcjonalnie: TPM 1.2 wymagany przez BitLocker. Opcjonalnie: TPM 1.2 wymagany przez BitLocker. Opcjonalnie: TPM 1.2 wymagany przez BitLocker. Trusted Platform Module (TPM) version 2.0
(Jedynie zalecane)
Łącze internetowe Wymagane dla określonych funkcji. Wymagane dla określonych funkcji. Połączenie z Internetem jest potrzebne do wykonywania aktualizacji, pobierania niektórych składników i pierwszej konfiguracji Windows 10 w trybie S. Połączenie z Internetem wymagane do pierwszej konfiguracji Windows 11 Home i Pro.

Jak widać, wymagania systemu Windows 7 są nieco niższe, choć prawie takie same jak dla Windows 8.1, z kolei system Windows 10 można zainstalować nawet na wielu starszych maszynach z poprzedniej generacji. Na upartego da się to zrobić nawet z najnowszym systemem (sprawdź nasz artykuł: Windows 11 wymagania. Dowiedz się, czy możesz bez obaw zainstalować go na swoim komputerze). Faktem jest jednak, że nowsze, bardziej wymagające systemy mogą działać wolniej na słabszych pecetach, dlatego część użytkowników nie decyduje się na upgrade, mimo że aktualizacje dla Windows 7 i 8.1 nie ukazują się już od kilku lat. Czasem też kompatybilność urządzeń jest nie do osiągnięcia i uruchomienie systemu Windows 7 będzie jedynym możliwym wyjściem. Jakimś rozwiązaniem jest też Windows XP, choć w dobie współczesnego Internetu i cyberzagrożeń nie możemy polecić korzystania z niego w trybie online.

Windows 8.1

Decydując się na dalsze korzystanie z Windows 7 warto mieć na uwadze, że system ten nie jest już bezpieczny, zdecydowana większość przeglądarek i antywirusów nie jest już na nim aktualna oraz że wiele aplikacji i gier wydanych później nie ma dla niego oficjalnego wsparcia. To samo dotyczy jego następcy.

Źródła: Microsoft, Reddit i inne. Opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia