Windows XP 2024 Edition - pomarzyć zawsze można

Windows XP 2024 Edition - pomarzyć zawsze można

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/3/2024, 8:20 PM

Liczba odsłon: 3930

Ile to już razy próbowano odtworzyć starsze systemy – Windows XP, Vistę czy 7 – na modłę obecnych czasów? Nie ważne, nigdy nam się to nie znudzi! System operacyjny z 2001 roku, od którego pochodzi część nazwy naszego portalu, został właśnie wyobrażony na nowo. Tym razem wygląda tak, jakby miał się ukazać w 2024 roku. Czyli wspaniale.

Prawdopodobnie w tym roku Microsoft pójdzie z designem o jeszcze jeden krok dalej, wypuszczając Windows 12, system mocno oparty na sztucznej inteligencji, możliwe, że także w sferze wizualnej (np. z animowanymi, żywymi tłami pulpitu, reagującymi na pozycję wskaźnika myszy). Prawie 23 lata temu design wyglądał inaczej. Wtedy dopiero wychodziliśmy z kanciastego, szarego i dość monochromatycznego środowiska, które w Windows XP nabrało bardziej żywych kształtów i kolorów – o ile rzecz jasna pozwalała na to moc obliczeniowa naszych ówczesnych blaszaków.

Teraz, gdy nasze karty graficzne mogą już renderować choćby raytracing w czasie rzeczywistym (no dobra, nie wszystkie karty), a w tym roku rzekomo mają trafić na rynek specjalne podzespoły "gotowe na Windows AI", spodziewamy się jeszcze ładniejszego, żyjącego środowiska graficznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyodziać je w barwy XP. Zdaniem wielu to kiczowata paleta kolorów, przywodząca na myśl dziecięce zabawki ("fisher price"), jednak wspominamy ją z sentymentem, bowiem wtedy była szczytem możliwości technicznych. I właśnie takie połączenie serwuje nam AR 4789 na nowym wideo:

AR 4789 raczył nas już wieloma swoimi (retro)futurystycznymi wizjami, takimi jak Windows 7 2021 Version czy Windows Vista 2022 Edition. W nowej prezentacji dane nam jest oglądać ponowne narodziny legendy – od procesu instalacji, po korzystanie z menu Start, Eksploratora plików, ustawień, wyszukiwarki systemowej z asystentem znanym z 2001 roku, gry 3D Pinball, ciemnego motywu, Microsoft Edge, wylogowywania i ekranu blokady. Jeśli mielibyśmy połączyć najlepsze cechy designu Windows XP i Windows 11, to właśnie tak by to wyglądało!

Oczywiście cały koncept można odwrócić i – też oczywiście – ktoś już to zrobił. Pokazywaliśmy to niecały rok temu w artykule Tak wyglądałby Windows 11, gdyby został wydany w 2001 roku.

Źródło: https://www.youtube.com/@AbdiRPC4789/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia