Menu Start w Windows 10 odznaczone nagrodą za nowoczesne wzornictwo

Menu Start w Windows 10 odznaczone nagrodą za nowoczesne wzornictwo

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
12:27
07.08.2015
0 komentarzy
1102 wyświetlenia

System Windows 10, który zadebiutował na rynku 29 lipca 2015 roku, ma być w dużej mierze lekarstwem na niską popularność swojego poprzednika, Windows 8.1. Jednym z najczęściej wymienianych argumentów, które powinny przekonać użytkowników "ósemki" do nowej wersji systemu jest zmodernizowane menu Start, zbliżone pod względem funkcjonalności do menu z Windows 7. Dziś za swój innowacyjny wygląd element ten otrzymał wyróżnienie i nagrodę amerykańskiego stowarzyszenia projektantów przemysłowych IDSA (Industrial Designers Society of America) w obszarze wzornictwa cyfrowego.

Wprowadzony w Windows 8 ekran Start jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów tego systemu. Podczas gdy spora część użytkowników chwali sobie jego nowe możliwości, inni woleliby otrzymać na powrót jego starą wersję, znaną z systemu Windows 7. Start w Windows 10 stanowi połączenie obu wspomnianych elementów, dając użytkownikowi dostęp do znanych z ekranu Start kafelków z poziomu tradycyjnego i znanego od dekad menu. Powstały w ten sposób element interfejsu okazał się zdaniem wspomnianego stowarzyszenia na tyle atrakcyjny wizualnie, że postanowiono mu przyznać nagrodę w kategorii wzornictwo cyfrowe. Czy słusznie? To już pozostawiamy Waszej opinii. Oto jak uzasadnia swoją decyzję organizacja IDSA:

Od momentu jego powstania 20 lat temu, menu Start w systemie Windows jest punktem centralnym, dzięki któremu można uruchamiać aplikacje oraz uzyskiwać dostęp do wszelkich dokumentów i danych prywatnych użytkownika. Wraz z pojawieniem się Windows 8 i Windows Phone 7, Microsoft kontynuował ewolucję tego elementu, wprowadzając ekran Start wyposażony w żywe i prezentujące istotne informacje kafelki. W systemie Windows 10 menu Start łączy w sobie doświadczenia płynące z uruchamiania aplikacji w ramach klasycznego menu Start z nowoczesnym i dostępnym na tabletach i smartfonach ekranem Start. Dzięki tej unifikacji, projekt ten pozwala użytkownikom wykorzystać wiedzę zdobytą na dotychczasowych urządzeniach i stosować ją na nowych.

Warto podkreślić, że celem firmy było połączenie elementarnego rozwiązania w systemach Windows z nowoczesnym wyglądem. Przy założeniu więc, że nagroda ta odnosi się tylko i wyłącznie do atrakcyjności menu pod względem estetycznym, należałoby uznać, że plan Microsoftu zakończył się sukcesem.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor