Masz pirackiego Windowsa? Zobacz, co Cię czeka po aktualizacji do Windows 10

Masz pirackiego Windowsa? Zobacz, co Cię czeka po aktualizacji do Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:28
16.05.2015
4 komentarze
21408 wyświetleń

Posiadacze legalnych kopii Windows 7 i Windows 8.1 otrzymają możliwość upgrade'u do Windows 10 bez dodatkowych kosztów. System nadal będzie otrzymywał wszelkie aktualizacje aż do czasu wygaśnięcia wsparcia. Legalne kopie oznaczają tu licencje, zakupione od sprawdzonych partnerów OEM lub w formie pudełkowej. Gwarantuje to prawidłowy przebieg instalacji, weryfikację licencji oraz możliwość otrzymywania niezbędnych poprawek.

Co się stanie w przypadku, gdy nie posiadamy oryginalnej kopii Windows? Jak dotąd jedno było pewne - aktualizacja do Windows 10 nie sprawi, że system stanie się legalny. Jeśli proces weryfikacji wykaże, że Windows nie jest "prawidłowo" zainstalowany i licencjonowany, na pulpicie pojawi się znak wodny, który przypomni o tym użytkownikowi. "Jeśli zauważycie znak wodny na nowym urządzeniu, zalecam natychmiastowe zwrócenie urządzenia do sprzedawcy, od którego je zakupiliśmy, i żądanie urządzenia z 'prawidłową' kopią systemu [Genuine Windows]" - tłumaczy Terry Myerson na blogu Windows. 'Nieprawidłowa' kopia systemu [Non-Genuine Windows] może nieść za sobą problemy z użytkowaniem a także - poprzez brak aktualizacji - jest bardziej podatna na ataki i złośliwe oprogramowanie.

Windows 10

Microsoft jest świadomy skali piractwa, tym niemniej umożliwia posiadaczom nielegalnych kopii systemu aktualizację do najnowszej wersji Windows: "Microsoft wraz z partnerami OEM wiedzą, że wielu konsumentów pada nieświadomie ofiarą piractwa i w Windows 10 chcielibyśmy, by wszyscy nasi klienci ruszyli naprzód razem z nami. Nasza darmowa oferta aktualizacji do Windows 10 nie dotyczy urządzeń z 'nieprawidłowym' Windows i - jak zwykle to robiliśmy - będziemy nadal oferować Windows 10 klientom, korzystającym z urządzeń z Windows w stanie 'nieprawidłowym'. Poza tym wraz z niektórymi partnerami OEM planujemy bardzo atrakcyjną ofertę aktualizacji do Windows 10 dla tych klientów, którzy na swoich starszych urządzeniach korzystają z systemu w stanie 'Non-Genuine'".

Sytuacja jest więc nieco skomplikowana. By walczyć z piractwem, Microsoft umieści na pulpitach "wątpliwych" kopii Windows 10 znak wodny, który będzie przypominać użytkownikom o ich sytuacji. Firma zamiast nacisków i straszenia kieruje się bardziej w stronę edukowania i zachęcania do zakupu legalnej kopii systemu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://blogs.windows.com/bloggingwindows/2015/05/15/genuine-windows-and-windows-10/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • Matys 20:25 16.05.2015

  "...wraz z niektórymi partnerami OEM planujemy bardzo atrakcyjną ofertę aktualizacji do Windows 10 dla tych klientów, którzy na swoich starszych urządzeniach korzystają z systemu w stanie "Non-Genuine"..." No okej, ale teraz tak... osoby nie posiadające systemu operacyjnego na nowym komputerze i chcące mieć legalnego Windows"a i którym nie będzie np. przeszkadzał znak wodny to zamiast kupić normalną wersję OEM, pudełkową lub jakąś podstawę do upgrade"u to zainstaluje sobie wersję "Non-Genuine" (żeby to ładnie napisać ;) ) i kupi sobie tą wersję opisaną w artykule i też będzie miała legala za mniejsze pieniądze. Zaraz i coś mi mówi, że z tego też zrezygnują ;)

 • KS 09:39 17.05.2015

  "(...) atrakcyjną ofertę aktualizacji do Windows 10 dla tych klientów, którzy na swoich STARSZYCH urządzeniach korzystają z systemu w stanie "Non-Genuine"" - chyba to słowo jest tu kluczowe w przypadku opisanej wyżej ewentualności...

 • Matys 21:12 17.05.2015

  No to co mi szkodzi zainstalować np. wcześniej wersję "Non-Geniune" a potem zaktualizować ją do Windows 10 wersją z artykułu poza tym że stracę czas na dwie instalacje systemu?? Podczas tej drugiej wybieram ten sam dysk i czystą instalację bez zachowania jakichkolwiek danych a po upgrade"ie wywalam poprzednią wersję za pomocą narzędzia systemowego "Oczyszczanie dysku" i mam czystą instalkę w ten sposób nowego systemu.

 • Roman 23:09 20.03.2016

  Kupiłem w MediaMarkt laptopa w windows8 home. Uaktualniłem do windows10 ipojawił mi się znak wodny abym aktywował system Windows. W ustawieniach nic niemożna zrobić ,bo mam aktywny windows10 a napis wodny się wyświetla.

Skomentuj

Autor