Kolejne zarzuty dotyczące naruszeń prywatności w Windows 10

Kolejne zarzuty dotyczące naruszeń prywatności w Windows 10

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
09:07
16.10.2017
0 komentarzy
1490 wyświetleń

Już od momentu swojej premiery Windows 10 borykał się z szeroką gamą zarzutów, zaś większość z nich skupiała się na zbieraniu przez niego danych użytkowników oraz ogólnie pojętej telemetrii którą zastosował w nim Microsoft. Oczywiście nie wpłynęło to pozytywnie na odbiór systemu, w skutek czego z biegiem czasu zaobserwować można było coraz to dalsze zmiany w tej materii. Spory wkład w to miały rozmaite organizacje zarówno rządowe jak i pozarządowe, rozsiane po całym globie – doskonałym przykładem może być tu chociażby francuski CNIL. Wygląda na to, że nagonka w kwestii danych telemetrycznych zbieranych przez giganta z Redmond nadal trwa, bowiem za sprawę wziął się teraz duński urząd ochrony danych, Autoriteit Persoonsgegevens (AP).

Logo Autoriteit Persoonsgegevens w jego siedzibie

Duńczycy zarzucają Microsoftowi nadużycia na kilku płaszczyznach dotyczących telemetrii. Wśród zarzutów pojawia się między innymi stwierdzenie, że gigant nie informuje użytkowników dostatecznie jasno, do czego wykorzystywane będą ściśle określone dane. Dodatkowo, według AP w systemie Windows 10 brakuje szczegółowych informacji na temat danych przetwarzanych przez poszczególne aplikacje. Jeden z przedstawicieli urzędu posunął się nawet do stwierdzenia, że system ten śledzi wszystkie nasze działania, umożliwiając Microsoftowi stworzenie naszego dokładnego profilu. Mało tego, według AP produkt Microsoftu nie respektuje istniejących wcześniej ustawień prywatności w przypadku użytkowników którzy zaktualizowali go do wersji Creators Update.

Nie jest to pierwszy i zapewne nie ostatni przypadek ostrej krytyki zarządzania danymi telemetrycznymi w Windows 10. Nie zmienia to faktu, że gigant z Redmond od momentu wprowadzenia na synek swojego najnowszego systemu operacyjnego zdradza coraz więcej szczegółów dotyczących działania tego typu mechanizmów. Warto również zaznaczyć, że w ostatniej wielkiej aktualizacji, Creators Update, pojawił się całkowicie nowy panel wyboru ustawień prywatności – całkiem możliwe, że w związku z zarzutami organizacji takich jak AP zostanie on w najbliższej przyszłości zmodyfikowany, by Microsoft bez problemu mógł wybronić się ze stawianych mu zarzutów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-10-violates-data-protection-law-according-to-dutch-dpa?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+neowin-mai

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor