Menu kategorii
 • Indyjskie bankomaty nadal jadą na Windows XP. Czym to grozi?

  Indyjskie bankomaty nadal jadą na Windows XP. Czym to grozi?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  17:00
  26.06.2018
  1025 wyświetleń

  O niebezpieczeństwie, które grozi bankomatom z Windows XP, ostrzegaliśmy jeszcze przed wygaszeniem wsparcia dla tego systemu w 2014 roku. Mijają cztery lata i maszyny z przestarzałym systemem są coraz łatwiejszym celem dla przestępców, ale nie wszystkie banki zdają się tym przejmować. Bank Rezerw Indii naciska, by zmiany wprowadzić jak najszybciej. Deadline ustanowiono na czerwiec przyszłego roku.

  Windows XP 2018

  Indyjski system bankowy należy do najbardziej przestarzałych, jeśli chodzi o użytek cyfrowych technologii, ale centralny bank ma już tego dosyć. Bank Rezerw Indii (RBI) dał lokalnym bankom rok na zmodernizowanie ich bankomatów w całym kraju. Modernizacja polegać ma na wprowadzeniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym wykonaniu aktualizacji urządzeń z niewspieranym systemem. Innymi słowy w ciągu najbliższego roku Windows XP ma zniknąć z indyjskich bankomatów. Czy tak się stanie?

  Aby utrzymać wsparcie, banki nadal mogą skorzystać z przedłużonego wsparcia dla XP, za które jednak trzeba Microsoftowi zapłacić i to słono. Tańszą i bezpieczniejszą alternatywą dla reanimowania 17-letniego systemu byłaby przesiadka na Windows 10 lub inny system operacyjny. Niezależnie od tego, którą drogę wybiorą lokalne banki, RBI nakazał im przedstawić plany uzyskania zgodności w przyszłym miesiącu. Celem jest zmniejszanie udziału Windows XP o 25% co kwartał, by w czerwcu 2019 r. był on zerowy.

  Prócz wymiany systemu od banków oczekuje się także wprowadzenia "bezpiecznych bankomatów z hasłami BIOS, wyłączenia USB i autouruchamiania, łatania systemu i oprogramowania, chronienia dostępu do terminali, czasowego dostępu dla administratorów i innych środków" do sierpnia tego roku, zaś do marca przyszłego roku - "anti-skimmingu i whitelistingu aplikacji". Miejmy nadzieję, że indyjskie banki potraktują wezwania poważnie. W przeciwnym razie może częściej dochodzić do ataków na bankomaty, które odnotowano m.in. w Rosji.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.neowin.net/news/india-wants-its-banks-to-upgrade-atms-still-running-windows-xp-soon

  Polecamy również w kategorii Windows XP