Wyciekł kod źródłowy pierwszego Xboksa i Windows NT

Wyciekł kod źródłowy pierwszego Xboksa i Windows NT

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:59
21.05.2020
2664 wyświetlenia

Do sieci wyciekł kod źródłowy oryginalnej konsoli Xbox z 2001 roku wraz z kodem wersji Windows NT 3.5. Kod źródłowy konsoli zawiera jądro jej systemu operacyjnego — specjalnej wersji Windows 2000. Jego autentyczność potwierdza portal "The Verge". Do sprawy odniósł się również Microsoft. Zdajemy sobie sprawę z tych raportów i badamy sprawę — powiedział rzecznik firmy.

Podczas gdy wyciek Xbox OS zawiera niektóre środowiska kompilacyjne, Xbox Development Kit, emulatory używane do testów i wewnętrzne dokumenty, samo jądro i kod źródłowy krążyły już wcześniej wśród entuzjastów. Istnieje szereg emulatorów dla pierwszego Xboksa, w tym CXBX, XQEMU i CXBX Reloaded, jednak większość z trudem emuluje oryginalny OS i kernel. Microsoft stworzył konsolę z myślą o sprzęcie x86, a jądro zostało oparte na niestandardowej, okrojonej wersji Windows 2000 z obsługą DirectX 8.

Nieoficjalne emulatory od lat próbowały zastąpić oryginalny kernel, ale dotąd udało się w pewnym stopniu uruchomić jedynie ok. 40 gier z blisko 900 wydanych na Xbox. Microsoft posiada swój własnościowy emulator gier na Xbox i Xbox 360, który jest dostępny tylko na Xbox One, a wkrótce też na Xbox Series X.

Oprócz rzeczy związanych z Xboksem do sieci wyciekł też kod źródłowy prawie ukończonej wersji Windows NT 3.5. Zawiera on wszystkie potrzebne narzędzia i pozwala entuzjastom przekopać się przez źródła wiekowego systemu, którego wsparcie zostało zakończone w grudniu 2001 roku.

Microsoft mocno strzeże kodu swoich zamkniętych/własnościowych produktów, jednak w historii doszło już do kilku wycieków. Części kodu źródłowego Windows 2000 i NT 4 trafiły do sieci w 2004 roku, a części Windows 10 — w 2017.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2020/5/21/21265995/xbox-source-code-leak-original-console-windows-3-5

Polecamy również w kategorii Xbox