Windows XP uruchomiony na procesorze Pentium 1MHz. Jak to możliwe?

Windows XP uruchomiony na procesorze Pentium 1MHz. Jak to możliwe?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/29/2022, 5:34 PM

Liczba odsłon: 3723

Da się? Da się! YouTuber NTDEV udowodnił, że wymagania dotyczące procesora nie są przeszkodą, by uruchomić system operacyjny. To, że będzie on działał wolniej, to tylko szczegół. A jak będzie działał Windows XP na procesorze o taktowaniu 233 razy niższym niż jest to wymagane? Sprawdźmy na nowym wideo.

NTDEV określa się jako osoba, która próbuje różnych rzeczy, aby inni nie musieli. Najnowszą z nich jest uruchomienie Windowsa XP na procesorze Pentium o taktowaniu zegara 1 MHz. Ta śmieszna dziś prędkość była typowa dla CPU... z pierwszej połowy lat 70., czyli produkowanych blisko 30 lat przed Windowsem XP. Pierwsza połowa lat dwutysięcznych to już właściwie czasy, gdy nie schodziło się poniżej 1 GHz. Mimo to system działał sprawnie nawet na starszym sprzęcie, wymagając minimum 233 MHz taktowania (zalecane 300 MHz). A co się stanie, gdy obniżymy taktowanie do 1 MHz?

Jak pokazał NTDEV, Windows XP jest w stanie uruchomić się na procesorze, który teoretycznie nie wystarczyłby nawet Windowsowi 3.0 z 1990 roku. Sęk w tym, że bootowanie zajęło aż 3 godziny. Jeśli więc zależy wam na krótkim czasie ładowania, lepiej rozejrzyjcie się za procesorem spełniającym wymagania minimalne. 😉

Cały ten eksperyment można traktować jako ciekawostkę bez praktycznego zastosowania (no chyba że w czasach apokalipsy, jeśli jakimś cudem przetrwają tylko archaiczne pecety) i kolejny dowód na to, że ograniczenia na styku sprzętu i oprogramowania można z powodzeniem omijać.

Gwoli wyjaśnienia: oczywiście żaden procesor Intel Pentium nie był produkowany z taktowaniem bazowym 1 MHz. Autor eksperymentu ręcznie obniżył taktowanie. W opisie pod filmem czytamy: "How is this possible? Well, it's rather simple: you just have to recompile 86Box/PCem and add in the CPU table the frequency that you want your OS to run".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia