10 lat temu Windows XP otrzymał ostatnią aktualizację

10 lat temu Windows XP otrzymał ostatnią aktualizację

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/8/2024, 7:40 PM

Liczba odsłon: 667

Dokładnie 10 lat temu, 8 kwietnia 2014 roku, Microsoft wypuścił ostatnią aktualizację zabezpieczeń Windowsa XP. Była to jedna z najważniejszych dat w historii naszego portalu, którego nazwa jest nawiązaniem do tego właśnie systemu. Wtedy do po niecałych 13 latach Windows XP przestał być wspierany.

Pierwsza wersja RTM Windowsa XP została wydana 24 sierpnia 2021 r., a już 2 miesiące później system stał się ogólnodostępny. Miał on prawie 8 lat wsparcia podstawowego (mainstream support), kiedy otrzymywał nowe funkcje, poprawki błędów i aktualizacje zabezpieczeń (ostatni Service Pack 3 ukazał się w 2008 roku). Wsparcie podstawowe zakończyło się 14 kwietnia 2009 roku.

Obrazek

Następnym etapem było wsparcie rozszerzone (extended support), zakończone 8 kwietnia 2014 roku. Już po oficjalnym zakończeniu cyklu życia Windows XP otrzymywał jeszcze aktualizacje bezpieczeństwa, które były dodatkowo płatne. Pozwoliło to firmom czy agencjom rządowym przeciągnąć upgrade do nowszych systemów, z czym wiele z nich miało problem. W czasie wycofywania XP nadal miał spory udział na rynku – nie tylko PC, ale też choćby bankomatów. Udział ten stopniowo spadał, szczególnie po wydaniu Windows 10 w lipcu 2015 roku.

Mimo braku wsparcia XP dostał jeszcze później drobne hotfixy. Jeden z nich ukazał się w 2017 roku w odpowiedzi na zagrożenie ze strony ransomware WannaCry, a inny w 2019, łatając podatność w Remote Desktop Services. Teraz, 10 lat po końcu wsparcia, Windows XP znajduje się na 0,39% komputerów z Windowsem połączonych z Internetem według danych Statcounter.

Podobny los może spotkać Windows 10, którego wsparcie rozszerzone dobiegnie końca 25 października 2025 roku. System ten szturmem zagarnął dla siebie udziały po poprzednikach i podobnie jak XP, Siódemka czy Windows 95 uchodzi za jedno z najlepszych osiągnięć Microsoftu. Także on zostanie objęty programem ESU, dostępnym też dla użytkowników domowych.

Źródło: https://www.neowin.net/news/ten-years-ago-windows-xp-received-its-final-update/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia