Windows XP kończy dzisiaj 20 lat! Ale ten czas zleciał

Windows XP kończy dzisiaj 20 lat! Ale ten czas zleciał

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 8/25/2021, 7:17 PM

Liczba odsłon: 4316

Niewątpliwie najpopularniejszy, uważany za najlepszy w dziejach systemów operacyjnych, najdłużej wspierany, rozwijany i dla wielu z Was pierwszy system operacyjny - Windows XP. Dziś mija dokładnie 20 lat od 25 sierpnia 2001 roku, kiedy to kompilacja 2600.xpclient.010817-1148 została wyłoniona jako RTM i która później 26 października 2001 trafiła na sklepowe półki na świecie, a 26 listopada na polskie.

Dla nas - redakcji Portalu CentrumXP i założyciela portalu - system ten ma szczególne miejsce w naszej pamięci. Bowiem od niego właśnie rozpoczęła się historia portalu CentrumXP, który jak zapewne wiecie swoją nazwę zawdzięcza właśnie Windows XP. Nie trudno znaleźć nawet na naszych łamach pierwsze nasze publikacje na temat XP-ka. Najstarszy tekst, który zachował się w naszych bazach pochodzi z początku stycznia 2002 roku i dotyczy sprzedaży Windows XP, który w ciągu 60 dni osiągnął sprzedaż większą o około 300% niż Windows 98.

A kto ze "starszych" czytelników CentrumXP pamięta nasze obszerne cykle poradników poświęconych właśnie XP-kowi? Na szczególną uwagę zasługuje poradnik Jak zainstalować skiny w systemie Windows?, który do dzisiaj został wyświetlony grubo ponad 1 milion razy.

Windows XP

Wróćmy już do samego Windows XP. Mimo, że sprzedaż XP-ka zakończyła się w 2008 roku, a wsparcie 8 kwietnia 2014, dziś poczciwy Windows XP ma nadal milionowe grono użytkowników. Statystyki StatCounter jasno pokazują, że XP nadal obecny jest na prawie 0,6 % wszystkich komputerów na świecie, co daje wynik dwukrotnie większy, niż obecnie ma Windows Vista. Gdyby jednak sięgnąć do 2012 roku, to wtedy prym wiódł (11 lat po premierze) nadal Windows XP, który wyprzedzał zarówno Windows Vista, a także dobrze wspominaną Siódemkę.

Czy wiecie, że Windows XP do dziś jest najpopularniejszym systemem w Armenii? Kilka lat temu to XP-ek był także najpopularniejszym systemem w bankomatach i coś mi się wydaję, że do dziś wiele bankomatów działa pod dyktando właśnie Windows XP. Jednak poza tymi rekordami i ponadczasową tapetą Idylla z zielonym wzgórzem, chyba jest jeszcze jeden artefakt Windows XP. Mianowicie klucz, który znały na pamięć miliony użytkowników na całym świecie.

Jak to szło? FCKGW-RHQQ2-YXRKT-8TG6W-2B7Q8 ;)

Windows XP w bankomacie

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia