Miesięczne aktualizacje Windows wyjaśnione

Miesięczne aktualizacje Windows wyjaśnione

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/22/2023, 4:45 PM

Liczba odsłon: 3307

Wspierane wersje systemu Windows — czyli Windows 10 i Windows 11 — są aktualizowane każdego miesiąca. Aktualizacje zbiorcze wychodzą cyklicznie w dwóch fazach: jako comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń i aktualizacje opcjonalne z poprawkami niezwiązanymi z bezpieczeństwem. Oprócz nich czasem ukazują się aktualizacje poza zakresem. Na czym dokładnie polegają te wydania?

Miesięczne aktualizacje zabezpieczeń

Aktualizacje zabezpieczeń (Monthly security update release) spod szyldu Update Tuesday (Patch Tuesday) to stały punkt programu. Publikowane są one w każdy drugi wtorek miesiąca, zawierają łatki i poprawki bezpieczeństwa oraz mają charakter zbiorczy (kumulatywny). Oznacza to, że zawierają zarówno nowe, jak i wcześniejsze poprawki bezpieczeństwa oraz zawartość niezwiązaną z bezpieczeństwem z aktualizacji opcjonalnych. Na urządzenie pobierana i instalowana jest tylko ta zawartość, której jeszcze na nich nie ma.

Aktualizacja zbiorcza Windows 11. Źródło: Microsoft/YouTube

Ten rodzaj aktualizacji pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności urządzeniom z Windows 10 i Windows 11. Są one obligatoryjne i dostępne poprzez standardowe kanały: Windows Update, Windows Update for Business, Microsoft Intune, Microsoft Configuration Manager, Windows Server Update Services (WSUS) i Microsoft Update Catalog. Nazwa "Miesięczna aktualizacja zabezpieczeń" jest stosowana zamiennie z "aktualizacją B", "aktualizacją jakościową", "aktualizacją zabezpieczeń" i "LCU".

Opcjonalne aktualizacje zbiorcze

Opcjonalne aktualizacje zbiorcze (Optional non-security preview release) wydawane są w czwarty tydzień miesiąca. Ich zawartość ma jakość produkcyjną niezwiązaną z bezpieczeństwem, a czasem też nowe funkcjonalności, które wdrażane są u chętnych, którzy nie chcą czekać do Patch Tuesday w następnym miesiącu. Również one mają charakter zbiorczy. Microsoft odchodzi od tej nazwy aktualizacji, zastępując ją wydaniem "C" lub "D". Od pewnego czasu aktualizacje z drugiej połowy miesiąca są dostarczane większości, ale już nie wszystkim wspieranym wersjom Windows. Obecnie są wydawane dla Windows 10 22H2 i Windows 11 21H2 i 22H2.

Opcjonalne aktualizacje zbiorcze Windows 11

Począwszy od kwietnia 2023 roku, Microsoft zamierza wypuszczać aktualizacje "C" lub "D" w czwarty tydzień miesiąca. Firma ustaliła, że jest to najbardziej optymalny czas publikacji i konsumpcji tych aktualizacji. To mniej więcej 2 tygodnie po Update Tuesday i 2 tygodnie przed kolejną obligatoryjną aktualizacją spod tego szyldu. Aby pobierać te aktualizacje, otwórz Ustawienia > Windows Update > Opcje zaawansowane > Aktualizacje opcjonalne, wybierz z listy dostępne aktualizacje i kliknij Pobierz i zainstaluj.

Wydania poza zakresem

Wydania poza zakresem (Out-of-band / OOB) przypominają hotfiksy i mogą być dostarczane, aby rozwiązać niedawno odkryty problem czy załatać podatność. Są one używane w nietypowych przypadkach, takich jak odkrycie luki bezpieczeństwa czy problemu jakościowego, gdy urządzenia powinny być zaktualizowane natychmiast — bez czekania do następnej aktualizacji jakościowej. OOB również są aktualizacjami zbiorczymi i oprócz własnych poprawek instalują cała dotychczas niezainstalowaną zawartość.

Informacje o aktualizacjach i ich zawartości możecie śledzić na naszych stronach:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia