Dziś kończy się wsparcie dla Windows 10 Anniversary Update

Dziś kończy się wsparcie dla Windows 10 Anniversary Update

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:51
10.04.2018
0 komentarzy
872 wyświetlenia

Cykl życia Dziesiątki opiera się na modelu Windows-as-a-Service, co m.in. oznacza ustawiczne aktualizowanie systemu i odcinanie wsparcia dla przestarzałych wersji. Za przestarzałą uznaje się choćby taką, od której wydania minęło 20 miesięcy. Los ten spotkał właśnie Windows 10 Anniversary Update (1607). Co to właściwie znaczy i w jakich warunkach można liczyć na przedłużone wsparcie?

Windows 10 Anniversary Update: koniec wsparcia

Zgodnie z harmonogramem zaktualizowanym w lutym przez Microsoft dziś ostatni dzień wsparcia dla Windows 10 Anniversary Update. Wersja ta ukazała się w pierwszą rocznicę premiery Windows 10 jako takiego, w sierpniu 2016 roku. Nietrudno wyliczyć, że od chwili tej mija już 20 miesięcy. Inną kwestią jest to, że Microsoft nie wspiera teoretycznie zbyt wielu wersji Windows 10 jednocześnie, chociaż w praktyce aktualizacje zbiorcze docierają do dziś nawet do pierwszego wydania z końca lipca 2015 roku. Na liście wspieranych wersji 1607 ustąpić ma miejsca wersji 1803 (Spring Creators Update), która lada chwila rozpoczyna swój oficjalny cykl życia.

Windows 10 - koniec wsparcia

Konsumenci, pozostający do tej pory przy Anniversary Update, teoretycznie tracą możliwość pobierania dalszych aktualizacji, jako że ostatnią była ta wydana dzisiaj w ramach kwietniowego Patch Tuesday. Wsparcie przedłużone świadczone będzie za to użytkownikom edycji Education i Enterprise - ci na aktualizacje mogą liczyć do 9 października tego roku. Jednocześni ci właśnie klienci utracili dziś przedłużone wsparcie dla Windows 10 w wersji 1511, a więc dla pierwszej aktualizacji listopadowej z 2015 roku.

Według ostatniego raportu AdDuplex tylko 3,6% aktywnych pecetów z Dziesiątką dalej używa wersji 1607, a 0,8% pozostaje przy wersji 1511. Wygaszenie wsparcia nie będzie więc specjalnie odczuwalne... pomijając już fakt, że mimo ogłoszonego braku wsparcia wszystkie te wersje otrzymują dwa razy w miesiącu aktualizacje zbiorcze.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/support-for-windows-10-version-1607-ends-today-along-with-1511-enterprise-and-education

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor