Build 2017 wystartował. Windows 10 na 500 mln urządzeń!

Build 2017 wystartował. Windows 10 na 500 mln urządzeń!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:26
10.05.2017
0 komentarzy
2057 wyświetleń

Startujemy z relacją z konferencji Microsoft Build 2017. Największe wydarzenie w dorocznym kalendarzu Microsoft dedykowane jest deweloperom, choć prezentacje dotyczą praktycznie wszystkich aspektów działalności firmy. Konferencja rozpoczyna się jak zwykle wyświetleniem spotu wideo. Tym razem jest to robiąca wrażenie prezentacja Seattle, stworzona w świecie Minecraft i kończąca się napisem "Welcome to Cloud City". Konferencję otwiera Satya Nadella.

Satya przypomina o jednej ze swoich prezentacji z 1993, gdy był zafascynowany Windows NT, i opowiada o tym, jak wiele się od tego czasu zmieniło. W 1992 r. ruch internetowy oscylował w granicach 1 GB dziennie. Dziś jest on 700,5 razy większy, a większość tych danych wygenerowano w ostatnich dwóch latach. Nadella mówi też o odpowiedzialności w świecie technologii: "Naszym zadaniem jest, by te dystopijne scenariusze nie stały się rzeczywistością". W tle pojawiają się okładki Roku 1984 i Nowego, wspaniałego świata. "Żadna z tych wizji przyszłości nie jest tym, czego chcemy" - mówi Satya i wyjaśnia zasady, którymi kieruje się firma:

Satya przypomina też o misji firmy, czyli wspomaganiu każdej osoby i organizacji na tej planecie, by osiągały więcej. To dotyczy też deweloperów - w końcu firma z Redmond rozpoczęła swą działalność od dostarczania narzędzi deweloperskich. CEO mówi też o idei Cloud first, mobile first. Te dwa światy mają się przenikać!

Najświeższe statystyki są następujące: Windows 10 znajduje się już na 500 milionach aktywnych urządzeń, Office 365 ma 100 mln aktywnych klientów komercyjnych, a Cortana ponad 140 mln użytkowników. 12 milionów firm używa Azure Active Directory, a ponad 90% firm z listy Fortune 500 jest już w Microsoft Cloud.

Satya zapowiada też prezentacje z obszaru Konwersacji jako platformy. W zeszłym roku padła zapowiedź tego standardu - dziś zobaczymy konkretne prezentacje! Usłyszymy m.in. o agentach i botach, naturalnych interfejsach konwersacyjych, Mixed Reality, sztucznej inteligencji, zaawansowanej analityce i środowiskach pracy oraz o Intrnecie przedmiotów (IoT).

Nadella tłumaczy, że istnieją 3 fundamentalne cechy charakterystyczne tego podejścia. Po pierwsze, doświadczenia użytkownika są rozciągnięte na wszystkie urządzenia - nie są ograniczone do jednego urządzenia czy samej chmury. Nazywamy to "wielourządzeniowym doświadczeniem". Po drugie, sztuczna inteligencja, zdolna przetwarzać setki gigabajtów w ciągu sekundy (jak dziś w autonomicznych samochodach). Będzie ona odgrywać ważną rolę i stanie się dużo bardziej dostępna. Po trzecie, "bezserwerowość", czyli najbardziej chyba radykalna zmiana logiki. Nadella mówi o odejściu od statycznego paradygmatu w przetwarzaniu danych. Przez najbliższe trzy dni usłyszymy na ten temat dużo więcej.

Satya zapowiada prezentację firmy Sandvik, która pracuje z precyzyjnymi maszynami przemysłowymi. Dużą rolę odgrywa inteligentna chmura, odpowiadająca za prognozy i obliczenia. O tym już za chwilę!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://channel9.msdn.com/?wt.mc_id=build_hp

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor