Windows zawdzięcza wysokie udziały rynkowe piratom?

Windows zawdzięcza wysokie udziały rynkowe piratom?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/23/2016, 1:30 PM

Liczba odsłon: 3695

Ukazał się dokument autorstwa Arne Rogde Gramstada, który twierdzi, że istotnym czynnikiem zwiększającym udziały rynkowe systemu Windows jest piractwo. Norweski ekonomista sugeruje, że gdyby jutro piractwo zniknęło, liczba osób korzystających z Linuksa wzrosłaby o 50-65%, zapewniając systemowi udział rzędu 1,5-1,65% (obecnie jest to około 1%).

Gramstad posłużył się metodami statystycznymi i matematycznymi, wykorzystał też model empiryczny. Z badań wynika, że gdyby piractwo wzrosło w przeciętnym kraju o 1% (bazując na danych z 104 krajów, badanych przez Net Applications), Linux straciłby około 0,5% swojego udziału rynkowego. Jak wyaśnić ten fenomen? Gramstad twierdzi, że biedniejsi ludzie częściej wybierają darmowe alternatywy dla drogiego oprogramowania. Jeśli w ich dostępie znajdzie się piracka kopia Windows, będzie bardziej prawdopodobne, że wybiorą właśnie ją, a nie Linuksa. Co ciekawe, w krajach, gdzie piractwo nie jest powszechną praktyką, udziały rynkowe Linuksa są znacznie wyższe.

Windows

Obecnie globalny udział systemu Linux wynosi ok. 1%, lecz różni się znacznie w zależności od regionu. Przykładowo w Finlandii, Czechach i Francji ma on 3% udziałów, a w krajach Bliskiego Wschodu zaledwie 0,2%. Jak zauważa ekonomista, piractwo jest silnie skorelowane z dochodem per capita. W bogatszych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Japonia i Luksemburg wskaźnik piractwa wynosi zaledwie 20%, podczas gdy w najbiedniejszych - około 90%.

Konkluzje badacza można zawrzeć w trzech punktach:

  1. Nielegalne kopie Windows są tanie i stanowią niemal doskonały substytut oryginału.
  2. Konkurencja ze strony piractwa wpływa na niższe ceny legalnych kopii Windows.
  3. Adopcja systemów operacyjnych wiąże się z efektem sieciowym (zjawisko, w którym obecni konsumenci dobra odnoszą korzyści, gdy zwiększa się adopcja tego dobra przez nowych użytkowników), a piractwo w kontekście Windows może powodować zwiększenie różnic w korzyściach z używania Windowsa w porównaniu do Linuksa.

Pełną treść dokumentu Software Piracy and Linux Adoption możemy obejrzeć lub pobrać ze strony Social Science Research Network.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia