Windows 10 z nowymi opcjami prywatności

Windows 10 z nowymi opcjami prywatności

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:50
23.04.2015
0 komentarzy
3386 wyświetleń

Wydany wczoraj build 10061 dostarczył do Windows 10 kilku ciekawych rozwiązań, o których pisaliśmy już wcześniej. Część z nich została wyszczególniona na oficjalnej liście Microsoftu, podczas gdy pozostałe musimy odkrywać sami. Do tej grupy należą nowe ustawienia prywatności, dotyczące konta użytkownika, wiadomości oraz urządzeń, korzystających z łączności bezprzewodowej.

Nowości możemy zobaczyć, udając się do zakładki Prywatność w aplikacji Ustawienia. Na liście dostępnych aspektów prywatności pojawiły się dwie nowe pozycje - Informacje o koncie oraz Urządzenia radiowe. Microsoft wprowadził też drobne zmiany nazewnictwa - pozycja Webcam to teraz Camera. Urządzenia radiowe (choć nazwa ta może wydać się nieco zwodnicza) dotyczą aplikacji, wykorzystujących urządzenia Wi-Fi czy Bluetooth. Użytkownik może tu zezwolić lub zabronić owym aplikacjom korzystania z rozwiązań bezprzewodowym. Druga opcja pozwala zdecydować, które aplikacje wymagać będą zgody użytkownika na korzystanie z tego typu urządzeń. Jeśli wczytamy się w opis funkcji, łatwo dojdziemy do wniosku, że nie zostały one jeszcze ukończone. Opisy, takie jak "Niekiedy aplikacje wymagają włączać i wyłączać te urządzenia radiowe pracy ich Magiczna" (sic!) sugerują, że Microsoft nie zdążył jeszcze dokładnie przetłumaczyć nowych treści. Niektóre z opisów pozostały też nieprzetłumaczone.

Prywatność

Prywatność

Informacje o koncie to kolejna nowość w buildzie 10061. Użytkownik może zdecydować, czy chce udostępniać aplikacjom swoją nazwę, awatara i inne informacje. Podobnie jak we wcześniej omówionym ustawieniu, także tutaj możemy zdecydować, które aplikacje muszą pytać o zgodę na dostęp do owych informacji, a które dodamy do listy zaufanych. Jest to rozwiązanie przejęte z systemów mobilnych, jednak wydaje się ono całkiem logiczne w Windows 10. Aplikacje 'Universal apps' czy też po prostu 'Aplikacje Windows' mają bowiem wiele wspólnego ze światem mobilnym - Windows 10 to wieloplatformowy system, wspierający i promujący zunifikowany standard aplikacji (dla odróżnienia od 'klasycznego' Win32, który de facto nadal jest obecny).

Obok całkiem nowych ustawień, Microsoft zaktualizował też zakładkę Wiadomości. Korzystając z tego ustawienia, użytkownik może zdecydować, czy zezwala aplikacjom czytać lub wysyłać wiadomości (SMS lub MMS) a także wybrać aplikacje, którym zezwolenie zostanie nadane odgórnie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-adds-more-privacy-options-in-windows-10-preview-build-10061

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor