Windows 10 uniemożliwi blokadę przeszukiwania sieci przez Cortanę?

Windows 10 uniemożliwi blokadę przeszukiwania sieci przez Cortanę?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
00:31
09.04.2018
0 komentarzy
702 wyświetlenia

Przypadek, jakich wiele w kompilacjach Insider, czy celowe pozbycie się funkcji? Choć motywy nie są jeszcze znane, to wiadomo już, że Insiderzy w RS4 i RS5 nie mogą namierzyć kilku ustawień, które bezpośrednio odwołują się do wyszukiwania w sieci Web za pomocą Cortany, czyli bezpośrednio z poziomu powłoki Windows. Jakie to konkretnie ustawienia i do czego może prowadzić ich brak? O tym poniżej.

Nie zezwalaj na wyszukiwanie w sieci Web

W ostatnich kompilacjach Redstone 4 (Spring Creators Update) i Redstone 5 systemu Windows 10 Pro odkryto brak kilku ustawień. Normalnie można je odnaleźć w Edytorze lokalnych zasad grupy (gpedit.msc) pod adresem Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Wyszukaj. Są to zasady, których włączenie powoduje brak możliwości przeszukiwania Internetu z poziomu pulpitu, wyświetlania wyników wyszukiwania, a także obu powyższych, gdy mamy do czynienia z połączeniem taryfowym. Wspomniane zasady to:

  • Nie zezwalaj na wyszukiwanie w sieci Web,
  • Nie wyszukuj w sieci Web ani nie wyświetlaj wyników z sieci Web w funkcji wyszukiwania,
  • Nie wyszukuj w sieci Web ani nie wyświetlaj wyników z sieci Web w funkcji wyszukiwania przez połączenia taryfowe.

Raporty mówią, że nawet jeśli zasady te zostały włączone, to po aktualizacji do ostatnich buildów przestały obowiązywać. Nie jest więc tak, że nie widać ich tylko w Edytorze, ale nie działają w ogóle. Przyczyn tego stanu może być kilka. Ustawienia mogły wyparować tymczasowo z powodu błędów albo przeprowadzanych właśnie usprawnień silnika wyszukiwania. Możliwe jednak, że Microsoft celowo je wyłączył, by Windows przynosił dla niego więcej korzyści. Jakich konkretnie? Tego MSPowerUser nie wyjaśnia, aczkolwiek powołuje się na podobne przykłady z przeszłości, kiedy to Micorosoft miał utrudniać wyłączenie Sklepu Windows użytkownikom korporacyjnym.

Nie zezwalaj na wyszukiwanie w sieci Web

Problem dotyczy tylko Windows 10 Pro i są od niego wolne wersje Enterprise i Educational. Dobra wiadomość jest taka, że zasady można nadal włączyć, ale tylko za pomocą Edytora rejestru. Pomocny może okazać się tu klucz opracowany przez GHacks, który prawdopodobnie jako pierwszy dostrzegł usterkę.

Aktualizacja 10.04.2018: jeśli nie chcecie niczego pobierać, możecie utworzyć klucz samodzielnie, zapisując poniższy tekst jako plik .reg:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search]
„BingSearchEnabled“=dword:00000000
„AllowSearchToUseLocation“=dword:00000000
„CortanaConsent“=dword:00000000

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/admins-can-no-longer-block-cortana-web-search-in-windows-10-spring-creators-update/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor