Windows 10 ma być gotowy w lipcu. Czy Microsoft ukończy go w terminie?

Windows 10 ma być gotowy w lipcu. Czy Microsoft ukończy go w terminie?

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 5/28/2015, 6:34 PM

Liczba odsłon: 2992

O spekulacjach dotyczących ukończenia przez Microsoft klienckiej wersji Windows 10 w lipcu bieżącego roku informowaliśmy już wielokrotnie. Dziś spodziewana data zakończenia prac nad nowym systemem korporacji została po raz kolejny potwierdzona, tym razem przez stosunkowo dobrze poinformowane rosyjskie źródło WZor. Interpretując opublikowaną przez WZor informację, system ten poniekąd musi zostać ukończony w lipcu, jako że w tym właśnie miesiącu produkt ma już trafić w ręce producentów sprzętu.

Jeśli faktycznie lipiec ma być datą ukończenia prac nad kliencką wersją Windows 10, Microsoft nie ma już zbyt wiele czasu na dalszy rozwój tego produktu. Chcąc oddać jego finalną wersję w ręce producentów sprzętu, Microsoft powinien uraczyć nas jeszcze maksymalnie dwoma lub trzema oficjalnymi kompilacjami testowymi Windows 10, zanim oznaczy go akronimem RTM i zacznie przygotowywać się do jego oficjalnej premiery. Przypomnijmy, że już wcześniej miesiąc ten wskazany został przez Lisę Su, obecną CEO firmy AMD, która w kwietniu podała go jako datę wydania ostatecznej wersji tego systemu.

Z jednej strony mamy więc oficjalny komunikat firmy Microsoft odnośnie planowanego wydania Windows 10 latem bieżącego roku, z drugiej zaś dwa oddzielne i zewnętrzne źródła informacji, wskazujące wejście systemu w fazę RTM już w lipcu. Nie oznacza to jednak, że od razu po osiągnięciu statusu RTM użytkownicy otrzymają do rąk gotowy system operacyjny, gdyż od momentu zakończenia nad nim prac do dnia jego premiery i wydania na rynek może minąć nawet kilka miesięcy. Producenci sprzętu nie tylko muszą mieć czas na odpowiednie przygotowanie swoich urządzeń pod finalny produkt, ale często są w stanie wyłapać i wskazać w systemie dodatkowe błędy, które korporacja będzie w stanie załatać jeszcze przed jego premierą. Możliwe jednak, że przypadku Windows 10 nie będziemy musieli czekać na system tak długo, jak czekaliśmy chociażby po osiągnięciu statusu RTM przez Windows 7. Spekuluje się, że Microsoft faktycznie zdoła dotrzymać określonego przez siebie terminu i podobnie jak w przypadku Windows 8 zdąży wydać ten system na rynek w przeciągu zaledwie kilku tygodni od daty jego ukończenia.

Prace prowadzące do udostępnienia systemu producentom urządzeń oraz klientom końcowym już po ukończeniu produktu raczej nie będą stanowić dla firmy Microsoft większego problemu. Problemem może być jednak chęć zakończenia prowadzonych prac do lipca, jako że ostatnimi czasy, w ramach kolejnych kompilacji testowych tego systemu, byliśmy świadkami dość mozolnych zmian w kwestii działania i stabilności Windows 10. W pewnym momencie można było odnieść wrażenie, że uczestniczący w programie Windows Insider testerzy odciągają zespoły od wyznaczonej im pracy na rzecz implementacji drobnych poprawek w interfejsie systemu. Samo menu Start poprawiane było setki razy, byle tylko dogodzić użytkownikom chociażby w kwestii ułożenia poszczególnych przycisków. Co więcej, jak mieliśmy okazję dowiedzieć się kilka dni temu, testerzy nadal wydają się być z tego komponentu niezadowoleni - mimo że otrzymali oni swobodną możliwość zmiany rozmiaru menu Start, żądają przywrócenia wycofanego w niedawnej kompilacji przycisku powiększającego owe menu do pełnego ekranu, do złudzenia symulującego w tej formie tak znienawidzony przez wszystkich ekran startowy Windows 8. Kolejne kompilacje zdawały się skupiać wyłącznie na interfejsie użytkownika, podczas gdy pozostałe funkcjonalności i aplikacje nie tylko pozostawiały wiele do życzenia, ale w niektórych przypadkach w ogóle się nie uruchamiały, uniemożliwiając tym samym jakiekolwiek ich testowanie.

W najnowszej wyciekłej kompilacji 10125 system wygląda zdecydowanie lepiej, a przy tym pracuje bardziej stabilnie i poprawnie. Mimo wszystko nadal wystarczy pokręcić się po interfejsie przez kilka minut, by zauważyć jak wiele pozostało jeszcze do zrobienia. To właśnie z tego powodu firmy i użytkownicy zaczynają patrzeć na rozwój Windows 10 z niepokojem, powoli zastanawiając się, czy aby na pewno Microsoft zdąży ukończyć ten system w wyznaczonym przez siebie terminie. Czy biorąc pod uwagę, że firmie zostało niewiele ponad miesiąc do (teoretycznie) planowanego ukończenia Windows 10, jesteście zadowoleni z postępu prac nad tym systemem oraz jego obecnej formy i funkcjonalności?

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia