Nowości w Windows 10 z perspektywy biznesu

Nowości w Windows 10 z perspektywy biznesu

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 1/27/2015, 6:15 PM

Liczba odsłon: 3064

Od czasu pierwszej formalnej zapowiedzi Windows 10 Microsoft odnosi się do nowych funkcji tego systemu przeważnie w kontekście konsumenckim. Korporacja wielokrotnie przedstawiała ten system jako przeznaczony dla wielu różnych urządzeń osobistych - począwszy od tych z dużym ekranem, poprzez mniejsze komputery przenośne, aż po urządzenia bezekranowe. Jednak Windows 10 to nie tylko system dla użytkowników domowych. To przede wszystkim kliencki system operacyjny, stanowiący niezbędny element większości rozwiązań biznesowych Microsoft. Podsumujmy zatem wstępne informacje dotyczące nowości w Windows 10 dedykowanych dla biznesu.

Bezpieczeństwo

Jak zapowiadał podczas niedawnej konferencji "Windows 10: The Next Chapter" Terry Myerson, Windows 10 będzie "najlepszą z wydanych kiedykolwiek platform dla przedsiębiorstw, podnoszącą ogólną produktywność klientów biznesowych, upraszczającą procesy zarządzania i wdrażania, umożliwiającą pracę ze wszystkimi obecnymi aplikacjami oraz zapewniającą jeszcze lepszą ochronę firmowych danych." Co więcej, w temacie bezpieczeństwa Myerson zapewnił, że wprowadzana do systemu Windows 10 obsługa zabezpieczeń sprzętowych mogłaby zapobiec ostatnim atakom, o których w niedawnym czasie było w mediach dość głośno. "Jestem podekscytowany nowymi możliwościami biznesowymi wprowadzanymi do Windows 10, jak również innowacjami, które będziemy dostarczać do klientów końcowych" - dodał wówczas Myerson.

Łatwiejsze wdrażanie

Wiemy już, że konsumenci otrzymają możliwość darmowego uaktualnienia do nowej wersji systemu. Jeśli zaś chodzi o klientów i partnerów biznesowych, Microsoft będzie nadal dostarczał im "wyjątkowych wartości i zaoferuje spore udogodnienia w kwestii wdrażania i zarządzania systemem Windows 10, w miarę jak będzie on ewoluował w usługę". W przypadku przedsiębiorstw, dla których możliwości te są wręcz wymagane, program Windows Software Assurance nadal oferować ma najlepsze i najbardziej wszechstronne korzyści.

Kontrolowane aktualizacje

Jak zapowiadano już we wrześniu ubiegłego roku, klienci biznesowi będą mogli zdecydować, czy firmowe urządzenia będą w pełni aktualizowane na bieżąco, jak ma to zazwyczaj miejsce w środowisku domowym, czy też będą one odpowiednio pogrupowane na środowiska mniej lub bardziej krytyczne, przyjmujące tylko wybrane aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa. Możliwe ma być również bardziej swobodne aktualizowanie komputerów, ale tylko tymi aktualizacjami, które zostały już dobrze przetestowane na rynku. Innymi słowy, firmy będą mogły dobrać "szybkość innowacji" dla każdej z grup użytkowników z osobna, zamiast opierać się na jednym, całościowym rozwiązaniu. Rozwiązania te nie wykluczają się wzajemnie, więc Microsoft przewiduje, że znaczna część korporacji będzie je ze sobą mieszać, przykładowo stale aktualizując urządzenia mobilne pracowników wszystkimi dostępnymi aktualizacjami, ograniczając jednocześnie aktualizacje wybranych systemów krytycznych tylko i wyłącznie do sprawdzonych poprawek bezpieczeństwa.

Usprawniona przeglądarka

Wiemy już, że w ręce użytkowników domowych Windows 10 trafi nowa przeglądarka o nazwie kodowej Spartan. Ma to być produkt, który użytkownicy pokochają na wszystkich wykorzystywanych przez siebie urządzeniach - w tym również tych, które przynoszą na co dzień do pracy. Jednak Windows 10 ma być również dostępny z usprawnioną wersją Internet Explorera, udoskonalonego pod kątem większych organizacji. Nowe IE ma być bardziej bezpieczne i w większym stopniu kompatybilne z nowszymi stronami, a przy tym zaoferuje zapewniający zgodność z istniejącymi aplikacjami webowymi tryb Enterprise.

Nowy pakiet Office

Co potrafi nowy Office, widzieliśmy już podczas niedawnej prezentacji Microsoft, kiedy to Joe Belfiore demonstrował nowe możliwości pakietu na smartfonie z Windows 10. Wchodzące w skład pakietu aplikacje zostaną ujednolicone, przez co ich obsługa na różnych urządzeniach będzie w zasadzie jednolita. Dzięki temu pracownicy będą mogli bez przeszkód nanosić zmiany w dokumentach z poziomu dowolnego urządzenia Windows 10. Takie funkcje jak możliwość odręcznego wprowadzania notatek na żywo podczas dokonywania prezentacji PowerPoint czy nowe, dotykowe kontrolki w Excelu ułatwiające tworzenie i aktualizowanie skoroszytów bez użycia klawiatury i myszy, to tylko niektóre z udogodnień nadchodzących w kolejnej wersji pakietu Office. Więcej informacji na temat wciąż tworzonego pakietu Microsoft zamierza ujawnić w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Cyfrowy asystent

Nieco mniej w kontekście biznesowym mówi się o cyfrowej asystentce Cortana. Jest raczej oczywiste, że zadba ona o nasz harmonogram spotkań i dopilnuje, byśmy o niczym nie zapomnieli. Nie trudno jednak sobie wyobrazić, że na jedną komendę pomaga nam ona w zbieraniu konkretnych materiałów do prezentacji czy danych do raportu, na podstawie których sporządzi nam gotowe do użycia wykresy. Choć możliwości są tu nieograniczone, to jednak nie wszystkie będą dostępne od razu, a ich implementacja wymagać będzie nieco więcej czasu.

Zapowiadane przez Microsoft funkcje biznesowe w Windows 10 są wynikiem wieloletnich rozmów z klientami i partnerami firmy, którzy nieustannie zgłaszają korporacji swoje uwagi i pomysły. Ma to na celu nie tylko poprawę jakości produktów Microsoft, ale przede wszystkim chęć usprawnienia działania ich biznesu, co niekiedy bezpośrednio przekłada się na większe zyski. Pamiętajmy jednak, że dowolne uwagi i sugestie na temat systemu Windows 10 może zgłosić do Microsoft każdy, biorąc czynny udział w programie testowym Windows Insider.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia