Nowe spojrzenie na build 11102: ponad 1200 poprawek

Nowe spojrzenie na build 11102: ponad 1200 poprawek

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/22/2016, 5:09 PM

Liczba odsłon: 3523

Ostatnimi czasy Microsoft przyspieszył z udostępnianiem nowych buildów Insider Preview. Nie są one więc już tak bardzo nafaszerowane znaczącymi nowościami. Najnowszy poglądowy build 11102 został wydany zaledwie tydzień po buildzie 11099. Choć na blogu odnotowano tylko jedną widoczną nowość (podgląd historii z poziomu przycisków nawigacji w Edge), w rzeczywistości nowy build otrzymał ponad 1200 poprawek.

Tworzenie systemu to nie tylko fajerwerki, choć one również są potrzebne, by zdobyć sympatię niektórych użytkowników. Jest to widoczne zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Od czasu premiery Windows 10 jego boczna gałąź Insider Preview koncentruje się bardziej na szczegółach, niż nowych funkcjach i aplikacjach. Ostatnio widzimy to coraz wyraźniej. Bywa, że takie podejście spotyka się z krytyką: "W zasadzie dodaliście jedną funkcję i ogłosiliście 10 nowych 'znanych' błędów. Microsoft nigdy się nie zmienia!" - napisał jeden z użytkowników Twittera. Temat podjął szef programu Windows Insider, Gabe Aul: "Ponad 1200 zmian między 11099 a 11102, po prostu większość nie jest widoczna. To jest rozwój OS".

Windows 10

Program poglądowy Windows 10 ewoluuje. Gabe Aul potwierdził, że obecny Fast ring to "nowy Fast ring". Znaczy to, że testerzy napotkają więcej błędów niż dotychczas. Zmniejszył się bowiem dystans między numerem wersji w publicznym Fast ring a wewnętrznym ringiem Microsoftu. Gabe Aul przyznaje, że aktualnie testowana przez niego wersja jest jedynie 4 buildy do przodu. Microsoft pracuje też nad optymalizacją zunifikowanego jądra Windows 10, znanego jako OneCore. "Większość prac jest już ukończona. Nadal pracujemy głównie nad zmianami platformowymi, więc spodziewajcie się trochę nowego UX [doświadczenia użytkownika] w nowych buildach" - dodaje Gabe Aul.

Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z "nowego Fast ring" może być dla niektórych zbyt uciążliwe. Tym użytkownikom zaleca się przejście do slow ring. Buildy są w nim dostarczane z opóźnieniem, lecz są stabilniejsze. Z drugiej strony to właście fast ring jest miejscem, w którym możemy testować najnowsze funkcje aktualizacji Redstone.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia