Microsoft zobowiązuje się nie nadużywać połączeń taryfowych przy aktualizacjach

Microsoft zobowiązuje się nie nadużywać połączeń taryfowych przy aktualizacjach

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:22
18.03.2017
0 komentarzy
1856 wyświetleń

Wczoraj przytaczaliśmy kontrowersyjny komunikat Microsoftu, w którym firma zapowiedziała powrót do automatycznego pobierania ważnych aktualizacji, nawet gdy użytkownika ogranicza płatna sieć taryfowa. Informacje na ten temat pojawiły się w jednym z ostatnich przedpremierowych wydań Creators Update, co oznacza, że już za parę tygodni dotyczyć to może większości użytkowników Windows 10. Jak to będzie dokładnie wyglądać i - przede wszystkim - co Microsoft rozumie pod pojąciem "niezbędnych" aktualizacji?

Zapowiedź, o której mowa, pojawiła się w tym tygodniu i mogą ją przeczytać użytkownicy ostatnich kompilacji Insider Preview, jeśli wejdą do Windows Update. Przypomnijmy treść komunikatu: "Będziemy automatycznie pobierać i instalować aktualizacje, o ile nie używasz połączenia taryfowego, w przypadku którego mogą być naliczane opłaty. W takiej sytuacji będziemy automatycznie pobierać tylko aktualizacje niezbędne do zapewnienia bezproblemowego działania systemu Windows". Oburzenie użytkowników wydaje się zasadne, tymczasem Microsoft wyjaśnia, że nie będzie nadużywać płatnego transferu. "Nie planujemy przesyłać dużych aktualizacji przez połączenia taryfowe, jednak możemy ich używać dla łatek krytycznych, jeśli w przyszłości może zajść taka potrzeba" - napisał rzecznik firmy w specjalnym oświadczeniu.

Windows Update w Insider Preview

Jeśli więc zastanawialiście się, czy Microsoft za "niezbędne" uzna np. duże aktualizacje funkcjonalne, odpowiedź będzie przecząca. Z pewnością użytkownikom płatnych łączy (np. internetu mobilnego) nie zostanie przeforsowany np. Creatos Update. Firma zostawia sobie jednak otwartą furtkę na wypadek krytycznych aktualizacji bezpieczeństwa, co może (ale w zasadzie nie musi) oznaczać comiesięczne Patch Tuesdays. Liczymy jednak, że o takich ewentualnościach użytkownicy zostaną czytelnie poinformowani, bo przecież nic tak nie irytuje, jak znikający gdzieś w tle transfer. Co w przypadku, gdy Microsoft postanowi utrzymać kontrowersyjną decyzję, by krytyczne aktualizacje nie były opcjonalne? Użytkownikom pozostaną prawdopodobnie tylko nieoficjalne sposoby na zablokowanie Windows Update.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-promise-not-to-abuse-metered-download-capability/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor