Microsoft potwierdza nową wersję jądra systemowego w Windows 10

Microsoft potwierdza nową wersję jądra systemowego w Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:28
22.11.2014
3 komentarze
2544 wyświetlenia

Wczorajsze przecieki okazały się prawdziwe. Jądro systemu Windows faktycznie zaliczyło przeskok z wersji 6.4 do 10.0. Nie spodziewaliśmy się jednak tak szybkiej odpowiedzi Microsoftu. Firma nie tylko potwierdziła zmianę w numeracji kernela, ale i zaleciła wzięcie jej pod uwagę przez deweloperów.

Microsoft wprawdzie nie skomentował bezpośrednio wczorajszych doniesień, niemniej jednak dał jasno do zrozumienia, że są one prawdziwe. Na portalu MSDN, w dziale Internet Explorer Dev Center pojawiła się lista, skierowana do deweloperów IE. Jak głosi dokument User-agent string changes: "Deweloperzy, przygotowujący [aplikacje] dla Windows 10, powinni wziąć pod uwagę, że wartość UA string [nagłówek klienta użytkownika] Windows NT zmieni się z 6.4 na 10.0 w nowej wersji. Jeśli posiadasz kod, który zależny jest od numeru wersji, radzimy zaktualizować go do nowej wartości."

Windows 10

Microsoft prosi więc programistów, by uwzględnili zmianę numeracji w swoim kodzie, jeśli ten zależny jest od numeracji jądra systemowego. Jest to dość istotne z użytkowego punktu widzenia - nieprawidłowe rozpoznanie wersji systemu może zdestabilizować lub całkowicie uniemożliwić pracę aplikacji. Podobno taka właśnie nieścisłość stała się powodem odrzucenia nazwy Windows 9. System o takim numerze miał bowiem być mylony z Windows 95/98 przez wiele testowanych aplikacji. Tym razem Microsoft zapowiada zmiany stosunkowo wcześnie - deweloperzy mają wiele miesięcy, by wprowadzić konieczne zmiany.

Według nieoficjalnych źródeł kernel w wersji 10.0 pojawił się po raz pierwszy w buildzie 9884, skompilowanym 9 listopada. Wczorajszy wyciek mówił już kolei o buildzie 9888. Jest więc wysoce prawdopodobne, że nowe jądro systemowe zadebiutuje publicznie już w następnej, czwartej kompilacji Windows 10 TechPrev, która ma ukazać się na początku przyszłego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.winbeta.org/news/microsoft-confirms-windows-10-kernel-version-bump-100-asks-developers-start-updating

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Piotr Maciejko 17:05 22.11.2014

    Czy coś wiadomo odnośnie zmian w mechanizmach kernela? Czy to skok w numeracji, żeby pasowało do nazwy systemu? Przeskok z 6.4 do 10.0 sugeruje jakieś poważne zmiany..

  • Krzysztof Sulikowski 17:18 22.11.2014

    Sugeruje i myślę, że na podobnej zasadzie, jak MS tłumaczył przeskok numeracji w Windows. O konkretnych zmianach nie wiadomo jeszcze właściwie nic.

  • Andrzej 23:42 22.11.2014

    Wydaje mi się, że tą istotną zmianą jest idea wspólnego systemu na wszystkie platformy, stąd zmiana numeracji, zgodna z wersją a jednocześnie odcinająca się od wszystkiego co było. WP8 ma w tej chwili wersję 8.10, dziwnie byłoby cofać się do 6.4...

Skomentuj

Autor