Microsoft ograniczył liczbę instalacji aplikacji Windows 10

Microsoft ograniczył liczbę instalacji aplikacji Windows 10

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
12:17
20.07.2015
0 komentarzy
2415 wyświetleń

Od października 2013 roku przy wykorzystaniu jednego konta Microsoft pobrane ze Sklepu Windows aplikacje możemy bez przeszkód instalować na wszystkich posiadanych przez nas urządzeniach Windows 8. W Windows 10 najwyraźniej pojawi się w tej kwestii dość spore i kontrowersyjne ograniczenie, umożliwiające nam instalowanie aplikacji Windows na nie więcej niż 10 urządzeniach.

W systemie Windows 8 dedykowane mu nowoczesne aplikacje Metro mogliśmy instalować w ramach jednego konta Microsoft na co najwyżej pięciu różnych urządzeniach. Rok po premierze tego systemu, w ramach nadchodzącego wówczas wydania Windows 8.1, ograniczenie to zostało praktycznie zniesione, co umożliwiło dowolnemu użytkownikowi instalację pozyskiwanych ze Sklepu aplikacji na 81 różnych urządzeniach z Windows. Jak rozpisywał się wówczas Microsoft na swoim blogu, możliwość uruchamiania aplikacji na większej liczbie urządzeń z pewnością "będzie korzystna dla deweloperów. Z jednej strony będzie to dla nich oznaczać większy przychód z aplikacji bazujących na reklamach, zaś z drugiej, jeśli zachodzi potrzeba ograniczenia dostępności usługi do kilku wybranych urządzeń jednocześnie, można to zrobić z poziomu udostępnianego API".

Wygląda jednak na to, że wraz z wydaniem Windows 10 Microsoft ponownie zamierza ograniczyć liczbę urządzeń użytkownika, na których może on zainstalować wybraną aplikację Windows. Świadczą o tym chociażby nadesłane do redakcji NeoWin zrzuty ekranu, na których to mowa jest o maksymalnie dziesięciu urządzeniach Windows 10:

Dla przeciętnego użytkownika dysponującego i sporadycznie korzystającego z zaledwie kilku różnych urządzeń zmiana ta nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Jednak w przypadku rodzin współdzielących między sobą jedno konto użytkownika, czy też deweloperów, którzy w swoim prywatnym środowisku testowym zarządzają znacznie większą liczbą urządzeń Windows (np. przy wykorzystaniu maszyn wirtualnych), ograniczenie to może okazać się nieco drażniące.

Warto pamiętać, że z poziomu odpowiednich ustawień konta Microsoft mamy możliwość usunięcia wybranych urządzeń z zainstalowanymi aplikacjami Windows. Jeśli więc znajdziemy tam komputery czy tablety, których już nie używamy, a poprzez które został osiągnięty limit urządzeń w Sklepie, warto je sobie stamtąd usunąć i zwolnić miejsce dla nowszych komputerów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor