Kontrowersyjna funkcja rozprowadzania aktualizacji w Windows 10

Kontrowersyjna funkcja rozprowadzania aktualizacji w Windows 10

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 7/31/2015, 8:36 PM

Liczba odsłon: 4732

W ramach najnowszego Windows 10, prócz wielu zapowiadanych od dawna funkcji, takich jak Cortana, menu Start, wirtualne pulpity, przeglądarka Edge czy nowe aplikacje, otrzymaliśmy także nowy sposób dostarczania aktualizacji systemu operacyjnego. Mowa tu o opcji dostarczania aktualizacji z wielu różnych miejsc, co odnosi się do możliwości pozyskiwania ich z komputerów pozostałych użytkowników w sieci lokalnej i sieci Internet. Problem polega na tym, że opcja pozyskiwania aktualizacji systemu w sposób podobny do działania sieci Torrent nie każdemu będzie na rękę, a trzeba zwrócić uwagę, że jest to ustawienie domyślne.

Wspomniana funkcja propagacji aktualizacji pomiędzy komputerami w sieci działa w obrębie platformy o nazwie Windows Update Delivery Optimization i ma za zadanie odciążenie serwerów Windows Update Microsoftu. Krótko mówiąc, zamiast sięgać po dane do centrów danych korporacji, część aktualizacji pozyskiwana jest bezpośrednio od sąsiadujących z nami i dysponujących już nimi użytkowników w sieci LAN lub Internet. Inaczej mówiąc, w ramach aktualizacji systemu możemy korzystać z dobrodziejstw architektury sieci Peer-to-Peer.

Choć w większości przypadków funkcja ta - przy założeniu, że jest ona w pełni bezpieczna - będzie z pewnością przydatna i nie tylko odciąży serwery Microsoftu, ale też przyspieszy pobieranie przez nas aktualizacji systemu Windows 10, to już pojawiają się pierwsi użytkownicy, którzy czują się przez firmę, co by tu nie mówić, oszukani. Microsoft nie informował klientów, że funkcja ta jest domyślnie włączona, przez co w wielu przypadkach bez ich wiedzy system niepostrzeżenie wykorzystał przydzielony im transfer na przesłanie danych aktualizacji do komputerów innych osób. Tym samym, mimo że faktyczne zużycie transferów nie jest zbyt wielkie i ma miejsce tylko w przypadku całkowitej bezczynności urządzeń sieciowych, klienci skarżą się na bezprawne wykorzystywanie bez ich wiedzy zasobów ich sieci.

Jeśli Wam ta funkcja nie odpowiada, możecie ją bez najmniejszego problemu wyłączyć. Aby tego dokonać, wystarczy przejść do aplikacji Ustawienia, w sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia przejść do Windows Update, a następnie kliknąć łącze Opcje zaawansowane. Na kolejnym ekranie klikamy łącze Wybierz sposób dostarczania aktualizacji i odpowiednio konfigurujemy opcję Aktualizacji z wielu miejsc. Możemy tę funkcję wyłączyć w całości, lub też skonfigurować ją pod pobieranie i wysyłanie aktualizacji przy użyciu Komputerów w naszej sieci lokalnej lub Komputerów w sieci lokalnej i w Internecie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia