Kolejne interesujące nowości w Windows 10: build 10036

Kolejne interesujące nowości w Windows 10: build 10036

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:29
16.03.2015
0 komentarzy
2379 wyświetleń

Kilka dni temu do sieci wyciekła nieoficjalna kompilacja systemu Windows 10, w domyśle przeznaczona dla zamkniętego grona partnerów Microsoftu. Stała się ona dostępna dla wszystkich, którzy zdołają ją odnaleźć w nieoficjalnych kanałach dystrybucji. O kilku nowościach (w dużej mierze kosmetycznych) pisaliśmy już wcześniej. Dziś przyjrzymy się bardziej użytkowej stronie builda 10036.

Nie jest specjalną tajemnicą, że Windows 10 będzie systemem wieloplatformowym, dostosowującym swój interfejs do konkretnego urządzenia i specyfiki jego użytkowania. W ostatnim publicznym buildzie 9926 możliwość przełączania między trybem desktopowym a tabletowym wymagała manualnych ustawień. Przykładowo, po odłączeniu panelu klawiatury, użytkownik Surface Pro 3 musiał dodatkowo zmienić tryb samodzielnie. Wyciekły build 10036 udowadnia, że to już przeszłość. Jak zobaczycie na poniższym zrzucie ekranu, pojawił się szereg nowych opcji, pozwalających zautomatyzować proces zmiany trybu: "Nigdy nie powiadamiaj i zawsze pozostawaj w aktualnym trybie", "zawsze powiadamiaj, by potwierdzić [zmianę]" oraz "nigdy nie powiadamiaj i zawsze zmieniaj tryb [automatycznie]".

Build 10036

Kolejna nowość dotyczy apki Centrum niejawnego programu testów, być może niektórym lepiej znanej pod nazwą Insider Hub. W nowym wydaniu wyświetla ona szereg statystyk, które mogą wydać się interesujące z punktu widzenia testującego system użytkownika. Oto lista mierzonych "postępów":

  • Liczba godzin, spędzonych w systemie od czasu ostatniej instalacji.
  • Liczba "misji feedbacku", ukończonych przez użytkownika.
  • Liczba "misji feedbacku", ukończonych na tym urządzeniu.
  • Liczba udostępnionych wiadomości (jako feedback).
  • Liczba pozytywnych głosów, oddanych na nasze wiadomości.
  • Liczba głosów, oddanych na naszą najlepszą wiadomość.

Build 10036

Ostatnia nowość dotyczy całkowitej nowości dla systemów Windows, czyli wirtualnych pulpitów. Odpowiedzialne za zarządzanie nimi narzędzie Widok Zadań (Task View w angielskojęzycznej wersji) zyskało dwie nowe funkcje. Pozwalają one ustalić, w jaki sposób aplikacje będą powiązane z konkretnymi pulpitami. W oficjalnym buildzie 9926 po otwarciu aplikacji jej ikona pojawiała się na pasku zadań wszystkich wirtualnych pulpitów. W nowej wersji systemu możemy wybrać, czy ikona aplikacji ma być widoczna na wszystkich, czy też jedynie na bieżącym pulpicie. Druga nowość dotyczy skrótu Alt + Tab, który pozwala szybko przełączać się między otwartymi aplikacjami. W buildzie 10036 możemy wybrać, czy po naciśnięciu tych klawiszy mają się wyświetlić wszystkie aplikacje, czy tylko te powiązane z bieżącym pulpitem wirtualnym.

Build 10036

Tego typu nowości przypadną do gustu przede wszystkim tym użytkownikom, którzy w dynamiczny sposób podchodzą do swoich urządzeń. Częste przełączanie się z "tabletowego" trybu pracy do trybu klasycznego oraz korzystanie z wielu ekranów jednocześnie nie powinny dłużej obarczać użytkownika zbędnymi komplikacjami. Jest niemal pewne, że wszystkie wymienione tu nowości trafią również do najbliższego publicznego wydania Windows 10: Technical Preview.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-10-microsoft-streamlines-switching-between-desktop-and-tablet-mode

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor