Cortana na Androidzie? Hakerzy ogłosili stworzenie portu

Cortana na Androidzie? Hakerzy ogłosili stworzenie portu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:00
20.04.2015
0 komentarzy
2165 wyświetleń

Włoska grupa hakerów o nazwie OrangeSec ogłosiła stworzenie 'portu' Cortany dla Androida. Portaña - bo taką nazwę wybrano dla tej wersji - posiada jednak szereg ograniczeń, dotyczących przede wszystkim integracji z systemem oraz języka aplikacji. Jak można się domyśleć, jest to język włoski.

Portaña nie jest oficjalnym wydawnictwem. To raczej śmiała próba konwersji natywnej aplikacji Windows Phone 8.1/Windows 10 for Phones na telefony z Androidem. Twórcy wykorzystali możliwość komunikacji z serwerami Microsoftu (w tym usługami Bing), podobnie jak robi to Cortana. Nie jest to jednak port w tradycyjnym znaczeniu tego pojęcia. Aplikacja nie jest bowiem zintegrowana z systemem Android i nie posiada dostępu do wielu elementów systemu, jak ma to miejsce w Windows Phone/Windows 10. Hakerzy z OrangeSec w swojej prezentacji Cracking Cortana twierdzą, że stworzyli podstawową, lecz funkcjonalną asystentkę dla smartfonów z Androidem.

Portana

Microsoft, zapytany o Portañę, przezornie nie odniósł się bezpośrednio do nieoficjalnej aplikacji. Jak głosi oświadczenie rzecznika firmy: "Cortana stała się po raz pierwszy dostępna dla klientów Windows Phone wiosną 2014 r., a 21 stycznia ogłosiliśmy, że Cortana trafi na PC i tablety jeszcze w tym roku wraz z wydaniem Windows 10. Sądzimy, że najlepszym sposobem, by cieszyć się z pełnego doświadczenia Cortany, jest [skorzystanie z wersji] zaprojektowanej przez Microsoft oraz dostępnej poprzez Windows Phone i Windows 10 technical preview." Innymi słowy - Portaña jest ok, ale to nie to samo, co Cortana.

Dotychczas pojawiło się już kilka nieoficjalnych doniesień o tym, że Microsoft planuje wypuszczenie oficjalnej aplikacji Cortana na platformy Android i iOS. Plany te nie zostały potwierdzone przez Microsoft, niemniej jednak szansa na ich zrealizowanie nie została ostatecznie przekreślona.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://venturebeat.com/2015/04/17/hackers-allegedly-bring-microsofts-cortana-to-android/

Polecamy również w kategorii Android

Komentarze

Skomentuj

Autor