Cmd zostaje. Microsoft nie zamierza usunąć klasycznego Wiersza poleceń

Cmd zostaje. Microsoft nie zamierza usunąć klasycznego Wiersza poleceń

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:23
06.01.2017
0 komentarzy
2302 wyświetlenia

W jednej z ostatnich kompilacji Windows 10 Insider Preview (chodzi o build 14971 z listopada) PowerShell stał się faktycznyą powłoką poleceń wywoływaną z Eksploratora plików. W przeciwieństwie do kompilacji Anniversary Update, te z gałęzi Creators Update na pierwszym planie ukazują właśnie PowerShell. Głównie z tego powodu użytkownicy zaczęli martwić się o dalsze losy klasycznego Wiersza poleceń. Microsoft przekonuje jednak, że CMD nie odejdzie w zapomnienie.

Jeśli używacie ostatnich kompilacji Insider Preview, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony Start (lub wykonacie skrót Win + X) zamiast pozycji Wiersz polecenia zobaczycie Program Windows PowerShell jako sugerowaną konsolę. Także gdy np. na pulpicie klikniemy prawym przyciskiem myszy z przytrzymanym klawiszem Shift, jedną z opcji będzie Otwórz tutaj okno programu PowerShell. I chociaż domyślną konsolę można zmienić w Ustawieniach, nie ma żadnych wątpliwości, że Cmd zeszło na dalszy plan. Niektóre portale obwieściły nawet uśmiercenie klasycznego Wiersza poleceń. Microsoft przeczy jednak tym doniesieniom: "Windowsowy Cmd/powłoka Wiersza poleceń NIE będzie usunięta z Windows w bliższej ani dalszej przyszłości! Powłoka Cmd pozostaje integralną częścią Windows, która jest używana codziennie przez miliony firm, deweloperów i profesjonalistów IT na całym świecie".

Cmd przestał jedynie być preferowaną powłoką konsoli w Windows 10, a jego dalsze istnienie jest konieczne z co najmniej kilku powodów. Jak podaje Microsoft:

  • Sporą część zautomatyzowanego systemu, który buduje i testuje Windows, stanowi zbiór wielu skryptów Cmd, tworzonych na przestrzeni wielu lat, bez których nie można [przynajmniej w takiej formie] budować samego systemu Windows.
  • Cmd jest jednym z najczęściej uruchamianych plików wykonywalnych w Windows. Liczba codziennych uruchomień jest zbliżona do Eksploratora plików, Edge czy Internet Explorera.
  • Wielu klientów i partnerów Microsoft całkowicie polega na Cmd. Jest więc ważne, by zachować jego istnienie.

Microsoft odnosi się też do listy zmian w listopadowym buildzie 14971. Burzę w szklance wody wywołał fragment o PowerShell, który bynajmniej nie zwiastował końca Wiersza polecenia, a jedynie jego usunięcie (domyślnie) z menu Win + X i menu Plik w Eksploratorze plików. Microsoft rozwiewa też kolejne błędne przeświadczenie, tłumacząc, że Cmd i MS-DOS to nie to samo. Ostatnia "nowa" wersja MS-DOS (v8.0 w Windows ME) pochodzi z 16 września 2000 roku. MS-DOS jest systemem operacyjnym, podczas gdy Cmd jest aplikacją Win32 napisaną w całości w języku C.

Skąd więc pomysł przejścia na PowerShell? Microsoft tłumaczy, że "Cmd służy nam od prawie 30 lat i będzie służył jeszcze przez długi czas. I, choć Cmd nie zostanie usunięty z Windows w najbliższej przyszłości (o ile zostanie kiedykolwiek), faktem jest, że PowerShell jest dużo, DUŻO potężniejszy, niż Cmd mógłby kiedykolwiek być". Ponadto twórcy doszli do punktu, w którym dalsze poprawianie, rozszerzanie i modyfikowanie Cmd stało się dużo trudniejsze. PowerShell jest dużo nowszym, bardziej elastycznym i przyjaznym dla użytkownika produktem, który w październiku świętował swoje 10-lecie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.msdn.microsoft.com/commandline/2017/01/04/rumors-of-cmds-death-have-been-greatly-exaggerated/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor