Windows Hello ze wsparciem dla urządzeń zewnętrznych producentów

Windows Hello ze wsparciem dla urządzeń zewnętrznych producentów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:22
05.06.2016
0 komentarzy
2239 wyświetleń

Na targach Computex 2016 w Tajpej firma Microsoft ogłosiła, że otwiera platformę Windows Hello na zewnętrznych producentów OEM. Mówiąc inaczej, wkrótce będzie można bezpiecznie zalogować się do komputera lub usługi internetowej z udziałem nowych urządzeń, takich jak czujniki czy wearable (zegarki, opaski, okulary). Czy w takim układzie tradycyjnie pojmowane hasła mają jeszcze rację bytu?

Jest już nazbyt oczywiste, że Microsoft pragnie odejść od zabezpieczeń tekstowych, wzbogacając je nowoczesnymi formami uwierzytelniania. Biometria uchodzi za dużo bezpieczniejszą formę, a gdy idzie w parze z tekstowym kodem PIN, dużo trudniej o niepowołany dostęp. Prawdopodobnie najbardziej znanym w tym zakresie systemem jest Windows Hello - obecna w Windows 10 i Windows 10 Mobile funkcja, która pozwala zalogować się na podstawie wyglądu twarzy, siatkówki oka lub odcisku palca. Microsoft wyjawił też plany dołączenia telefonów i urządzeń ubieralnych do grona "czynników" autoryzujących. Jak się okazuje, urządzenia te będą mogły pochodzić od producentów z zewnątrz.

Windows Hello, czytnik USB. Źródło: http://news.mynavi.jp

Microsoft ogłosił, że zezwala producentom OEM na integrację Windows Hello z ich urządzeniami, co będzie poświadczane odpowiednim certyfikatem. Na scenie Computex firma zademonstrowała przebieg bezpiecznego logowania z wykorzystaniem opaski Microsoft Band oraz Nymi Band - urządzenia wearable zaprojektowanego z myślą o uwierzytelnianiu. Microsoft podkreślił fakt, że Windows Hello jest zabezpieczeniem klasy korporacyjnej z dwu-czynnikowym uwierzytelnianiem. Rozszerzenie platformy o urządzenia OEM dotyczy nie tyklko Windows Hello, ale też Windows Unlock dla urządzeń z segmentu IoT oraz frameworka Windows Biometric.

Microsoft nie przedstawił jeszcze ram czasowych, w których miałyby pojawić się nowe rozwiązania z Windows Hello. Wiadomo jednak, że zgodne z nim urządzenia trafiły już na rynek, a już niebawem głośniej będzie o "Windows Hello 2.0". Dzięki temu będzie można zamienić praktycznie dowolny PC w prawdziwą twierdzę - wystarczy certyfikowany skaner USB lub telefon.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-wants-to-log-you-in-with-your-phone-body-and-wearables---just-not-a-password

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor