Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 14951

Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 14951

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:10
20.10.2016
0 komentarzy
1777 wyświetleń

Dziś w nocy ukazała się kompilacja 14946 przeznaczona dla użytkowników Windows 10 i Windows 10 Mobile Insider Preview w kręgu Fast i gałęzi Rs2. Jest to kolejne wydanie po kompilacji 14946 sprzed tygodnia. Twórcy systemu mocno już ugruntowali się w modelu publikowania kolejnych wersji raz na tydzień. Mimo tak wysokiej częstotliwości po raz kolejny udało się dołączyć do systemu całkiem pokaźny pakiet nowości funkcjonalnych, o których więcej napiszemy poniżej. Zaczniemy od wydania dla PC. W dalszej kolejności dokładnie opiszemy też zmiany w wydaniu Mobile o tym samym numerze.

Co nowego w kompilacji 14951 dla PC?

Dalsza personalizacja doświadczenia touchpada: po kilku ważnych nowościach z builda 14946 przyszedł czas na dalsze usprawnienia w tym obszarze. Gdy udamy się do lokalizacji Ustawienia > Urządzenia > Mysz i płytka dotykowa, a następnie do ustawień zaawansowanych, znajdziemy tam opcję rejestracji skrótów klawiszy. Przykładowo, możemy zapisać skrót WIN + Alt + D lub WIN + F, a następnie ustawić ich działanie. Ponadto została dodana obsługa kontroli głośności poprzez gesty na touchpadzie (przeciągnięcie w lewo lub w prawo). Zaktualizowany został przycisk resetowania, który posiada teraz wskaźnik postępu i informuje o zakończeniu procesu. Poprawiono też dodatkowe błędy, jak choćby wyświetlanie 4-punktowych gestów na urządzeniach z touchpadem wspierającym tylko 3-punktowy dotyk.

Windows Ink: zaczynając od tego builda, rozwijane menu w Windows Ink Workspace oferują dostęp do zmiany koloru i grubości bez konieczności ich dwukrotnego otwierania. Po dokonaniu wyboru, gdy zaczniemy pisać lub rysować, menu samoczynnie się ukryje. Pojawiła się też nowa funkcjonalność o nazwie Stencils (szablony). Zawarte w Windows Ink narzędzie kątomierza łączy typowe funkcje kątomierza z kompasem i pozwala rysować łuki i okręgi z niewielkim wysiłkiem. Rozmiary kątomierza można zmieniać gestem przybliżenia/oddalenia dwoma palcami.

Rysowanie na zdjęciach: aplikacja Zdjęcia w nowej wersji 16.1017.10000.0 pozwala łączyć możliwości Windows Ink z przeglądarką plików graficznych. Naniesione na fotografie adnotacje można zapisać i udostępnić jako grafikę lub wideo. Wystarczy otworzyć zdjęcie i wybrać opcję rysowania. Aktualizacja dodaje też dodatkowe opcje przycinania i nowe filtry.

Uproszczony i spójny interfejs aplikacji Aparat Windows (PC i Mobile): Aparat otrzymał w tym tygodniu aktualizację dla Insiderów. Nowości to m.in. wyższy kontrast przycisków spustu; ustawianie odliczania na głównym ekranie Aparatu; szybszy dostęp do Ustawień z poziomu interfejsu aplikacji; dostęp do rolki aparatu za pomocą jednego palca (także na ekranie głównym); nowy suwak przybliżenia/oddalenia; bardziej rozpoznawalna animacja potwierdzająca wykonanie zdjęcia; lepsza widoczność przycisku zamiany aparatu frontowego/głównego; klawisz spacji na komputerach PC jako szybki sposób na zrobienie zdjęcia.

Pojawiła się też nowa funkcja "żywych obrazów" dla Surface Book, Surface Pro 4, Surface Pro 3 i Surface 3. Pozwala ona opatrzyć statyczną fotografię krótkim urywkiem wideo. W taki sposób w przyszłości będą zapisywane zdjęcia - aktywować lub dezaktywować funkcję możemy, wchodząc w Ustawienia. Microsoft wymienia też inne zmiany: szybszy czas potrzebny na wykonanie kolejnego zdjęcia, poprawione zapisywanie większych plików wideo na kartę SD oraz szybszy czas uruchamiania aplikacji.

Tryb dla deweloperów: od teraz, by przejść do trybu dla deweloperów, nie ma już konieczności ponownego uruchamiania komputera. Można już więc korzystać z funkcji Device Portal i Device Discovery natychmiast po zainstalowaniu pakietu Windows Developer Mode.

Narrator: aplikacja otrzymała zestaw poprawek, dotyczących m.in. nieprzerwanego odczytywania zawartości tabel i stron internetowych, również w trakcie gdy pojawiają się wyskakujące elementy i okna dialogowe; skrótu Caps Lock + W i kilku innych kwestii.

Windows Subsystem for Linux: WSL otrzymał dwie ważne aktualizacje:

  • Oficjalne wsparcie dla Ubuntu 16.04 (Xenial) - dystrybucja jest instalowana we wszystkich nowych instancjach Bash w Windows 10, poczynając od kompilacji 14591 i zastępując wydanie 14.04 (Trusty). Istniejące już instancje nie będą aktualizowane automatycznie, a użytkownik może tego dokonać sam.
  • Interoperacyjność Windows/WSL - użytkownicy mogą już uruchamiać pliki binarne Windows bezpośrednio z wiersza poleceń WSL.

Są to wszystkie nowości funkcjonalne w kompilacji 14951 dla PC. Za moment przejdziemy do zestawień wprowadzonych poprawek i znanych błędów zarówno w wersji PC, jak i Mobile. Przy okazji zachęcamy do śledzenia naszej Listy kompilacji Windows 10, w której prowadzimy skrupulatne zestawienie wszystkich do tej pory wydanych buildów wraz z odnośnikami do zestawień nowości funkcjonalnych, poprawek i galerii.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/10/19/announcing-windows-10-insider-preview-build-14951-for-mobile-and-pc/

Polecamy również w kategorii Windows Insider

Komentarze

Skomentuj

Autor