Windows Copilot niedostępny w Unii Europejskiej. Jak to ominąć?

Windows Copilot niedostępny w Unii Europejskiej. Jak to ominąć?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/28/2023, 1:25 PM

Liczba odsłon: 4118

Copilot w Windows to główna atrakcja Windows 11 Moment 4 Update. Szkoda tylko, że nie dla użytkowników z Europy. Wskutek ustawy Digital Markets Act (DMA) i wciągnięcia systemu Windows na listę cyfrowych strażników dostępu usługa nie jest normalnie dostępna w UE. Microsoft stara się to oficjalnie zmienić, a nieoficjalnie Copilota można uruchomić w prosty sposób już teraz.

Dlaczego Copilot w Windows nie jest dostępny w UE?

Akt o rynkach cyfrowych to unijna ustawa, która uwzględnia "cyfrowych strażników dostępu" ("digital gatekeepers"), pośród których znajduje się system Windows. Firmy i ich produkty na tej liście cechują się m.in. silną pozycją i wpływem na rynek, dużą liczbą użytkowników (zwłaszcza biznesowych) i stabilnymi wynikami finansowymi. Komisja Europejska nałożyła na nie szereg nakazów i zakazów, aby zapobiec monopolizacji i nadużywania pozycji rynkowej. By uniknąć wprowadzenia na listę pakietu Microsoft 365, gigant z Redmond odłączył od niego Teams w edycjach dla przedsiębiorstw. Kolejna dezintegracja tego typu objęła Microsoft Copilot w Windows 11.


Pierwsze rynki dla Copilota w Windows obejmują Amerykę Północną, a także części Azji i Ameryki Południowej, zaś Europejski Obszar Gospodarczy (EEA) dołączy do nich online, gdy tylko dostarczymy usługę, która będzie zgodna z zasadami EEA.

Naszym celem jest zapewnienie dostępności Copilota w Windows w EEA tak szybko, jak to możliwe, a harmonogram jest obecnie w trakcie opracowywania.

Pracujemy nad ambitnym harmonogramem, aby wprowadzić Copilota w Windows w EEA w pełnej zgodności z DMA i będziemy kontynuować prace z Komisją Europejską, aby te działania dotyczące zgodności posuwały się dalej.

Microsoft zaczął testowanie i implementowanie zmian, aby zapewnić wybranym usługom pełną zgodność z Aktem o rynkach cyfrowych UE w marcu 2024 roku.


— Microsoft w oświadczeniu dla Drwindows

Jak uruchomić Windows Copilot już teraz?

Jako że Polska znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym, Windows Copilot jest dla nas domyślnie niedostępny. Można jednak go łatwo odblokować. W tym celu wystarczy pobrać i zainstalować Moment 4 Update poprzez Windows Update (kliknij przycisk "Sprawdź aktualizacje" w Ustawieniach > Windows Update, a następnie "Pobierz i zainstaluj"). Następnie otwórz aplikację "Uruchom" (Win + R) i uruchom w niej polecenie microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar, aby uruchomić Copilota. Polecenie to trzeba uruchamiać po każdym nowym uruchomieniu Windows. Możesz uprościć sobie życie, tworząc skrót ze wspomnianą ścieżką jako elementem docelowym i np. wrzucając go do autostartu.

Digital Markets Act — jaki ma wpływ na Windows?

Produkty na liście cyfrowych strażników muszą umożliwiać współdziałanie innym usługom, zapewniać użytkownikom dostęp do generowanych danych, zapewniać reklamodawcom narzędzia do weryfikacji czy umożliwiać klientom biznesowym promowanie oferty i zawieranie umów poza platformą. Nie mogą zaś traktować preferencyjnie własnych usług i produktów (np. umieszczać ich w rankingach w bardziej korzystnym położeniu), zabraniać konsumentom kontaktować się z innymi firmami, zabraniać użytkownikom odinstalowywania preinstalowanych aplikacji lub oprogramowania ani też śledzić aktywności użytkowników poza podstawową usługą na potrzeby reklamowe.

Strażnicy dostępu - gatekeepers - według Aktu o rynkach cyfrowych

Firmy, których produkty znalazły się w wykazie, mają 6 miesięcy na uzyskanie zgodności z zasadami podanymi przez regulatorów i promowanie uczciwych praktyk cyfrowych. Zostało później podane, że w przypadku nieuzyskania zgodności na producenta/wydawcę zostanie nałożona kara finansowa w wysokości do 10% światowego rocznego obrotu przedsiębiorstwa i do 20% w przypadku powtarzających się wykroczeń. Komisja Europejska może również nałożyć środki strukturalne wymuszające sprzedaż jednostek biznesowych lub przejęcia. Nic dziwnego, że Microsoft musi postępować teraz szczególnie ostrożnie, przez co niektóre funkcje mogą być w UE niedostępne.

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-copilot-is-not-available-the-eu-due-to-digital-markets-act-but-theres-a-workaround/