Copilot trafił do Windows 10. To był tydzień z Microsoft 293

Copilot trafił do Windows 10. To był tydzień z Microsoft 293

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/24/2023, 10:00 PM

Liczba odsłon: 760

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak dostępność Copilota w Windows 10, edytor obrazów w Microsoft Edge, możliwość odinstalowania Edge w Windows, ostatnie zamieszanie w OpenAI i 3-dniowy tydzień pracy według Billa Gatesa. Miłej lektury!

Copilot dostępny w Windows 10

W aktualizacji Windows 10 22H2 (build 19045.3757 w Release Preview Channel) z tego tygodnia Microsoft zaczął wprowadzać Copilot w Windows (wersja zapoznawcza) na urządzenia w edycjach Home i Pro. Insiderzy zainteresowani wczesnym dostępem mogą przejść do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update, zaznaczyć "Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne", a następnie klikać "Sprawdź aktualizacje". Osoby, które zrobiły to po zainstalowaniu aktualizacji z zeszłego tygodnia, powinny wkrótce zobaczyć Copilota. Usługa będzie wdrażana stopniowo w nadchodzących miesiącach.

Windows Copilot w Windows 10

Przycisk Copilota w Windows pojawi się po prawej stronie paska zadań Windows 10 i będzie otwierał się po prawej stronie ekranu. Nie będzie nakładać się na zawartość pulpitu ani blokować otwartych okien aplikacji. Urządzenia zarządzane przez organizację z Windows 10 22H2, a także systemy w edycjach Enterprise i Education nie będą objęte wstępnym wdrażaniem Copilota w Windows. Usługa jest udostępniana tylko kwalifikującym się urządzeniom, tj. wyposażonym w 4GB+ RAM i ekran w rozdzielczości 720p+.

Przypomnijmy, że Windows Copilot jest jeszcze oficjalnie niedostępny w Polsce, jak i w całej UE. Można jednak ominąć ograniczenia i dość łatwo aktywować go u siebie. Sposób działa w Windows 11. Czy tak samo będzie z Windowsem 10? To się niebawem okaże.

Edytor obrazów wbudowany w Microsoft Edge

W zeszły weekend Microsoft Edge Insider otrzymał aktualizację do wersji 121 w kanale Dev. Wraz z nią do przeglądarki dotarło parę ciekawych funkcji, takich jak przeglądarka/edytor obrazów, możliwość uruchamiania Copilota w Windows na drugim koncie czy wyświetlanie tłumaczeń i napisów w oknach-dymkach wideo.

Edytor obrazów wbudowany w Microsoft Edge

Wbudowany edytor obrazów pozwala przeglądać i edytować obrazy za pomocą prostych narzędzi edycyjnych i funkcji AI. Aby z niej skorzystać, kliknij obraz prawym przyciskiem i w menu kontekstowym wybierz "Edytuj obraz".

Użytkownicy z Europy mogą odinstalować Edge w Windows

Microsoft wprowadził do systemu Windows kolejne zmiany, aby uzyskać zgodność z Aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act — DMA) w Europejskim Obszarze Gospodarczym (European Economic Area — EEA). Dzięki temu poprawiła się przejrzystość w niektórych kwestiach, a użytkownicy zyskali więcej wolności, mogąc teraz np. odinstalowywać praktycznie wszystkie aplikacje, wliczając w to przeglądarkę Edge!

Odinstaluj Edge. Źródło: Neowin

Jak zapewnia Microsoft, wszystkie aplikacje w Windows mogą być odinstalowane, wliczając w to dodane ostatnio do listy Aparat, Cortana, Zdjęcia, Web Search from Microsoft Bing i Microsoft Edge — te dwie ostatnie tylko w EEA. Windows będzie ponadto pytał użytkowników w EEA, czy chcą synchronizować dane swojego konta Microsoft z Windowsem, tak aby dane z Windowsa były dostępne na innych urządzeniach z Windows i w innych produktach Microsoftu, do którego użytkownik loguje się tym samym kontem. Informacje z innych produktów Microsoftu zapisane na koncie będą też dostępne w Windows.

Sam Altman wraca do OpenAI

Tydzień temu w OpenAI rozpoczął się istny sajgon. Wyrzucenie CEO Sama Altmana w piątek, obsadzenie tymczasowych CEO, bardzo dosadny list od pracowników, informacje o możliwym przejściu większości pracowników OpenAI do nowego działu zaawansowanej AI w Microsoft pod kierownictwem Altmana i wreszcie informacja o przywróceniu go na dawne stanowisko i powołaniu nowego zarządu — to tak w dużym skrócie.

Sam Altman, CEO OpenAI, i Satya Nadella, CEO Microsoft
Sam Altman, były CEO OpenAI, i Satya Nadella, CEO Microsoft. Źródło: Microsoft (2019)

Wygląda na to, że OpenAI nie grozi rozpad, a jego CEO z większością pracowników nie przejdą do Microsoft. Gdyby jednak do tego doszło, Microsoft miałby na pokładzie jeden z najlepszych zespołów AI na świecie. Będziemy nadal wspierać naszych kolegów w OpenAI i tę fenomenalną pracę, jaką wykonują razem z nami w służbie tej misji. Podobnie jak przez te ponad 4 lata, nie możemy się doczekać dalszej współpracy z Samem i jego zespołem — napisał Kevin Scott z Microsoft, który dotąd zainwestował w OpenAI ponad 10 mld dolarów.

Bill Gates zapowiada 3-dniowy tydzień pracy

40-godzinny tydzień pracy większość państw wprowadziła w początkach XX wieku. Minęło 100 lat, ludzka wydajność wzrosła niebotycznie, a mimo to 5 dni pracy w tygodniu dla niektórych wydaje się koniecznością. Gdy postulaty o skróceniu roboczego tygodnia do 4 dni są coraz lepiej słyszane, bardziej odważni mówią już o 3 dniach. Jednym z nich jest nie kto inny, jak Bill Gates.

Bill Gates

Zdaniem byłego szefa Microsoftu technologia sprawi, że ludzie nie będą musieli pracować tak ciężko i tak długo. Nie uważa on jednak, by sama sztuczna inteligencja miała tak duże znaczenie jak rewolucja przemysłowa z XIX wieku: Nie sądzę, że wpływ AI będzie tak dramatyczny jak rewolucji przemysłowej, ale na pewno będzie tak duży, jak rewolucji PC. Aplikacje do edycji tekstu nie wyeliminowały pracy biurowej, ale zmieniły ją na zawsze. Pracodawcy i pracownicy musieli się dostosować i to zrobili.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Tym razem nie było ich wiele z uwagi na Święto Dziękczynienia i długi weekend w USA. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Copilotem, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne