Windows Copilot - asystent AI wbudowany w system operacyjny

Windows Copilot - asystent AI wbudowany w system operacyjny

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/23/2023, 9:30 PM

Liczba odsłon: 1950

Pamiętacie zapowiedź Panosa Panaya, według której sztuczna inteligencja odmieni sposób pracy w systemie Windows? Okazuje się, że nie musimy na to czekać do wydania Windows 12 w przyszłym roku (o ile takowe nastąpi), ponieważ zapowiedziany dziś Windows Copilot trafi jeszcze do Windows 11. Będzie to świetne uzupełnienie portfolio usług AI, w którego skład wchodzą m.in. Microsoft 365 Copilot i Czat Bing. Dzięki temu Jedenastka staje się pierwszą platformą PC ze scentralizowanym asystentem AI, który pomaga ludziom w podejmowaniu działań i wykonywaniu zadań.

Windows Copilot w oparciu o Bing Chat oraz wtyczki Microsoftu i zewnętrznych deweloperów będzie pomagał użytkownikom w urzeczywistnianiu pomysłów, kończeniu złożonych zadań i współpracy. Dzięki asyście sztucznej inteligencji będziemy mogli skupić się na pracy twórczej, zamiast przepalać energię na wyszukiwanie, uruchamianie i żmudne przeklikiwanie się w wielu różnych aplikacjach.

Wywoływanie "Copilota" jest tak proste, jak to tylko możliwe. Wystarczy kliknąć przycisk na samym środku paska zadań. Windows Copilot otwiera się na pasku bocznym po prawej stronie i pozostaje spójny przy współpracy z różnymi aplikacjami, programami i oknami, zawsze dostępny do pracy jako nasz osobisty asystent. Według Microsoft sprawi on, że każdy user to power user. Copilot pomoże nam wykonywać akcje, personalizować ustawienia i łączyć się z naszymi ulubionymi aplikacjami.

Kopiowanie i wklejanie, Asystent przyciągania, Narzędzie Wycinanie, personalizacja — wszystko to jest dostępne dla Copilota, podobnie jak każda inna rzecz na platformie Windows 11. Co więcej, oprócz wykonywania działań w systemie można poprosić Windows Copilot o te same rzeczy, co Czat Bing, czyli np. przeredagowanie, podsumowanie lub wyjaśnienie podanych treści. Można mu też zadawać zarówno proste, jak i złożone pytania. Także deweloperzy będą mogli mieć w tym swój udział, publikując swoje wtyczki, które rozszerzą doświadczenia użytkowników.

Windows Copilot stanie się dostępny w wersji zapoznawczej w czerwcu. Microsoft będzie podawał jeszcze kolejne informacje, które my na pewno przytoczymy dla Was na CentrumXP!

Źródło: Windows Developer Blog

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia