W Windows 10 pojawiło się API odpowiedzialne za zawiasy rozkładanych urządzeń

W Windows 10 pojawiło się API odpowiedzialne za zawiasy rozkładanych urządzeń

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:50
28.06.2018
1595 wyświetleń

Nowe kompilacje Windows Insider często kryją nowe API, które nie są odnotowane na oficjalnych listach zmian. W przypadku wydanej wczoraj kompilacji 17704 znaleziono takie odniesienie do urządzeń rozkładanych z dwoma ekranami, których stan zawiasów może mieć bezpośrednie przełożenie na zachowanie aplikacji. Jak wskazywała masa patentów z ostatnich lat, urządzeniem tego typu ma być Surface Phone.

Windows.System.Preview.HingeState

Kompilacja 17704 wyróżnia się na tle wcześniejszych m.in. tym, że Microsoft aktywnie stara się rozwinąć sposoby, w jakie system będzie reagował na stan zawiasów w urządzeniach z dwoma ekranami. Stanów takich, opisanych jako Windows.System.Preview.HingeState, może być kilka: wklęsły (mniej niż 180 stopni), płaski (180 stopni), wypukły (namiot) i pełny (prawie 360 stopni otwarcia). Utworzone zostały nowe klasy, w których nazwie znajdziemy ciąg TwoPanelHingedDevicePosture, który jasno wskazuje, z jakim typem urządzenia mamy do czynienia.

TwoPanelHingedDevice

Implementacja tego API w Windows 10 oznacza, że od jesiennej aktualizacji Redstone 5 aplikacje będą mogły odpowiadać na kąt między dwoma ekranami urządzenia. To również wskazówka, że Surface Phone będzie mógł przyjmować pełny obrót ekranów - od złożonych niczym zamknięta książka do całkowicie otwartych z ekranami po całkowicie przeciwległych stronach. Nie jest to jednak zaskoczeniem. Różne przypadki użycia Surface Phone widzieliśmy już na niezliczonych patentach. Microsoft już wcześniej ustalał, że np. w trybie półotwartym Surface Phone będzie działał jak laptop z klawiaturą dotykową umieszczoną na dolnym ekranie, a w trybie całkowicie rozłożonym jego tylny ekran przestanie reagować na dotyk.

Wygląda na to, że Microsoft przygotowuje już grunt pod nową klasę urządzeń dla siebie i deweloperów. Szkoda tylko, że na razie niewiele z tego wynika, a Surface Phone do tej pory nie doczekał się nawet najmniejszej oficjalnej wzmianki.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/new-hinge-apis-show-surface-phone-will-be-able-to-do-a-full-360-rotation/

Polecamy również w kategorii Surface Duo